Милиони американци трудно плащат сметките си и не успяват да пестят пари, въпреки че не живеят в крайна бедност. Това показва нов доклад на Urban Institute, цитиран от Bloomberg.
През 2022 г. 52% от американското население е живяло в семейства, които не могат да платят за всички стоки и услуги, необходими за пълноправно участие в днешната икономика и общество, без да правят съкращения, както и да пестят пари за спешни случаи и за в бъдеще, заключава проучването.
Авторите са изчислили праг на „истинската стойност на икономическата сигурност“ (TCES), за да се види до каква степен семействата успяват „да свържат двата края“, лишавайки се от спестявания и разходи като здравеопазване и детски грижи, и живеейки в пренаселени пространства. И макар официалният дял на хората, живеещи в бедност в САЩ, да е намалял до 11,1% през 2023 г. от 11,5% предходната година, заключенията показват, че финансовите ограничения са много по-широко разпространени заради растящите разходи за живот от последните години.
„Толкова сме свръхфокусирани върху линията на бедността, че може да сме пропуснали това, че за първи път в Америка семействата трябва да очакват по-лошо бъдеще за себе си и децата си“, коментира Дейвид Джоунс, президент и главен изпълнителен директор на неправителствената организация Community Service Society, която участва във финансирането на проучването. „Това е стъпка назад от същността на американската мечта“, допълва той.
TCES измерва цената за поддържането на приличен стандарт на живот – включително жилищно настаняване, храна, здравеопазване, грижа за децата, образование и спестявания за извънредни случаи и пенсия. Докладът също така измерва и разликата между това от какво се нуждаят семействата и какво могат да си позволят, като се има предвид къде се намират и каква е структурата им.
Инфлацията в САЩ се ускори през 2022 г. до най-високото си равнище от четири десетилетия, след като икономиката заработи в пълен мащаб отново след блокадите заради пандемията, а международната верига на доставки се задъхваше от нарасналото търсене. И макар да се успокои значително оттогава – от пика от 9,1% до 2,6% през октомври – американците все още трябва да плащат по-високи цени за всякакви стоки и услуги.
Но според проучването в областите, където има най-голям дял от семейства, живеещи под прага на TCES, основната причина за икономическата несигурност е липсата на ресурси по отношение на приходите, а не растящите разходи за живот.
Според доклада семействата с един родител, особено тези с малки деца, както и по-големите семейства с три или повече деца, са изправени пред значителни предизвикателства. Изследователите изчисляват, че 58% от семействата с деца се намират под TCES прага спрямо 46% от семействата без деца.
Също така става ясно, че цветнокожите американци имат по-големи трудности, отколкото белите. Докато двама от всеки пет бели американци нямат възможност да задоволят нуждите си според метриката на TCES, то при афроамериканците и латиноамериканците 70% не разполагат с нужните ресурси да попълнят разходите си и да спестяват за бъдещето.
„Много хора без ключовите ресурси за планиране за утрешния ден и които са работили през целия си живот, се оказват живеещи във или близо до прага на бедност“, казва още Дейвид Джоунс.