Гърция планира да ускори изплащането на спасителни заеми за милиарди евро – нов знак за икономическото подобряване на страната, след като тя почти излезе от еврозоната преди повече от десетилетие.
Атина ще се постарае да изплати най-малко 5 млрд. евро през 2025 г., каза премиерът Кириакос Мицотакис на събитие на Bloomberg в понеделник. Падежът на дълга е от 2033 г. до 2042 г.
„Бяхме безмилостно фокусирани върху фискалната дисциплина“, каза той в Атина. „Това е показател за доверието, което имаме в нашите публични финанси“, допълни още премиерът.
Въпреки че има най-високото съотношение на дълг към брутен вътрешен продукт (БВП) в еврозоната, Гърция постигна значителен напредък след продължилата десетилетие дългова криза, когато страната постави на изпитание единството на валутния блок. Икономиката на Гърция превъзхожда тази на еврозоната всяка година след пандемията и се очаква да продължи да го прави през 2025 г. и 2026 г.
По време на пика на гръцката дългова криза нивото на безработица в страната достигна почти 30%. За 2024 г. се очаква то да спадне до 10,5% и да намалее допълнително до 8,5% през 2028 г. Въпреки кризата с разходите за живот много данъци, наложени или увеличени по време на кризата, бяха намалени или дори премахнати, а минималната заплата се увеличи до 830 евро на месец от 650 евро през 2019 г.
Това не е първият път, в който страната погасява предсрочно задълженията си. През декември ще приключи изплащането на други спасителни заеми за 7,9 млрд. евро. Новият ангажимент обаче ще е първият път, когато Гърция ще изплати част от дългосрочния си дълг.
През 2023 г. страната си възвърна инвестиционния клас, който загуби през 2010 г., преди първата си спасителна програма. Последните прогнози на Европейската комисия предвиждат БВП на Гърция да нарасне с 2,3% през 2025 г. и с 2,2% през 2026 г. в сравнение с 1,3% и 1,6% за 20-членната валутна зона.