fallback

Мъск иска да съкрати бюджета на САЩ с 2 трлн. долара, но няма да е толкова лесно

Собствените му компании – включително Tesla и SpaceX – имат федерални договори на стойност милиарди долари и са се възползвали от държавните разходи

11:35 | 29.10.24 г. 1
Автор - снимка
Създател

Предприемачът Илон Мъск прогнозира, че може да намали с поне 2 трлн. долара федералния бюджет на САЩ – амбициозна задача, която ще изисква ниво на икономии, безпрецедентно след края на Втората световна война, пише Bloomberg.

Неговата цел, спомената на неделния митинг на Доналд Тръмп на Медисън Скуеър Гардън, надхвърля сумата, която Конгресът харчи годишно за дейност на правителствени агенции, включително за отбрана. Вероятно ще е необходимо да се направят значителни съкращения на популярните програми за социално осигуряване, като Medicare и Medicaid, както и на обезщетенията за ветерани.

Накратко, по-лесно е да се каже, отколкото да се направи – дори за най-богатия човек в света, когото Тръмп каза, че ще назначи да ръководи структура за подобряване на ефективността на правителството, ако получи втори мандат в Белия дом.

Миналата фискална година правителството на САЩ е похарчило повече от 6,75 трлн. долара, като повече от 5,3 трлн. долара от тях са за социални осигуровки, здравеопазване, отбрана и обезщетения за ветерани – всички те са политически обременени и трудно би бил убеден Конгресът да ги намали – както и лихвите по дълга.

Собствените компании на Мъск – включително Tesla и SpaceX – имат федерални договори на стойност милиарди долари и са се възползвали от държавните разходи, включително данъчни кредити за електрически превозни средства и инвестиции в инфраструктура, което допълнително подчертава трудността при прилагането на съкращения от 2 трлн. долара.

Първият мандат на Тръмп показа колко невъзможни могат да бъдат съкращенията на разходите. Усилията му да намали разходите за субсидии за застраховки по Закона за достъпната грижа се провалиха в Сената и Конгресът отхвърли много от другите предложени от него съкращения на разходите за местни държавни структури.

В крайна сметка Тръмп се съгласи на значителни увеличения на дискреционните разходи, последвани от трилиони долари под формата на различни помощи заради пандемията в рамките на поредица от двупартийни сделки, които увеличиха дефицита. Тогава обаче Тръмп обеща, че ще се постарае да свие разходите, като блокира финансиране, одобрено от Конгреса, противопоставяйки се на закон от 1974 г., ограничаващ правомощията на президента да задържа вече разпределени средства.

Най-близо до идеята на Мъск за строги икономии би бил бюджетът, предложен от републиканския сенатор Ранд Пол, който ще намали разходите с 6% годишно всяка година в продължение на пет години, докато бюджетът на САЩ не бъде балансиран.

Този план, който не уточнява къде ще бъдат направени дъкращенията, беше блокиран при процедурно гласуване с 56 на 39 гласа в Сената миналия месец, срещу което се противопоставиха високопоставени републиканци.

Ако гамбитът на Тръмп се провали, той ще се нуждае от подкрепата на Конгреса за съкращенията му, а законодателите обикновено не обичат да засягат програми, които изпращат милиарди долари към техните щати и към избирателите.

Вътрешните борби между републиканците за размера на разходите и политиките, свързани с тях, също накараха ръководството на Републиканската партия неведнъж да търси гласовете и на демократите, за да поддържат дейността на администрацията и да увеличат ограниченията за федералния дълг, който ще трябва да бъде повишен отново през следващата година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:35 | 29.10.24 г.
fallback
Още от Данъци и бюджет виж още