fallback

МВФ предупреди за рискове в банковия ни сектор по отношение на кредитирането

Влизането в еврозоната ще даде на България място на масата за вземане на решения, каза Жан-Франсоа Дофен

15:55 | 19.03.24 г. 8

Влизайки в еврозоната, България ще има място на масата и ще бъде част от решенията за паричната политика, която засяга нейната икономика. Това каза ръководителят на мисията на Международния валутен фонд (МВФ) в България Жан-Франсоа Дофен по време на брифинг, на който представи изводите за икономическата ситуация в страната.

Той посочи, че приемайки валутния борд, страната до голяма степен се е отказала от контрола върху паричната си политика, защото при валутен борд прилага основно политиката на валутата, към която е обвързана, а именно – тази на Европейската централна банка. При приемане на еврото това ще се промени и България ще има място на масата за взимане на решения.

Дофен обърна специално внимание на ситуацията в банковия сектор в страната, като посочи, че той е добре капитализиран, ликвиден и печеливш. Ръководителят на мисията на МВФ обаче подчерта, че е необходима бдителност по отношение на ръста в кредитирането, особено в сферата на имотите – както жилищни, така и бизнес, като предупреди за риск от влизане в спирала на имотните кредити.

Дофен препоръча предприемането на мерки, свързани с даването на насоки какви средства могат да бъдат отпускани на домакинствата на база доходите им като превантивна мярка против натрупване на лоши кредити.

По време на срещата с журналисти Дофен повтори основната част от изводите и препоръките, които бяха представени пред депутатите в парламентарната комисия по бюджет и финанси. Той отново призова за връщане на данъчна ставка от 20% за ресторантите, за въвеждане на прогресивно данъчно облагане и пенсионна реформа. Според изводите на МВФ икономическият растеж на страната тази година ще бъде около 2,7%, а инфлацията ще бъде на ниво от 3,5%. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:48 | 19.03.24 г.
fallback
Още от Данъци и бюджет виж още