fallback

А. Василев: България е загубила 500 млн. лв. за превалутиране в евро през 2022 г.

Ползата от приемането на еврото обаче е най-вече в лихвените проценти, посочи финансовият министър по време на парламентарен контрол

15:57 | 01.09.23 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

За изминалата година България е загубила 500 млн. лева от такси за превалутиране на лева в евро, без да се броят други такси. Това каза министърът на финансите Асен Василев по време на парламентарния контрол, цитиран от БТА.

Министърът отговори на въпрос на народния представител Румен Христов относно приемането на еврото като разплащателна единица в България.

Ползата от приемането на еврото обаче е най-вече в лихвените проценти, посочи Асен Василев. В Европа банковите лихви се правят по индекси като EURIBOR и лихвата пада наполовина, както се видя в Хърватия, когато те приеха общата европейска валута, коментира министърът. Това за България би означавало, че държавата ще пести още 500 милиона лева на година, а отделно българският бизнес – няколко милиарда лева годишно, подчерта той.

В рамките на парламентарния контрол Василев също така посочи, че се обсъжда да има обмен на данни между данъчните администрации на България и Турция на ниво фактура, за да се види каква е реалната търговия и дали не се избягват санкциите към Русия. Същото ще се направи и с Румъния, и със Сърбия с цел увеличаване на данъчните приходи на всички тези държави, каза финансовият министър.

По думите му също таке е по-добре е Дирекция "Съдебна защита", която е в Министерството на финансите, да е към Министерството на правосъдието, защото тя се занимава най-вече с процесуално представителство. Това трябва да се прави от компетентни юристи, каквито има в Министерството на правосъдието, а не от финансовия министър, каза още Асен Василев в отговор на въпрос на народния представител Златан Златанов относно съдебната защита на България по международни арбитражни дела.

България има доста тежки загуби на арбитражни дела, едно от които е на НЕК срещу "Атомстройекспорт", (за оборудването за АЕЦ "Белене" - бел. реп.), каза Василев. Това дело не е водено от дирекцията, но е водено от същите адвокатски кантори, които министерството използва, каза Асен Василев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:57 | 01.09.23 г.
fallback
Още от Данъци и бюджет виж още