Заради високата инфлация Аржентина въвежда нова банкнота за първи път от пет години и половина насам. Банкнотите от 2000 песо са в обращение от понеделник, както съобщи централната банка на южноамериканската страна. Върху най-голямата в момента банкнота се виждат лекарите Сесилия Грирсон и Рамон Карильо, както и фасадата на изследователския институт Malbrán.
Досега банкнотата от 1000 песо беше най-голямата банкнота в Аржентина. Тя беше въведена през ноември 2017 г. Тъй като обаче инфлацията в момента е над 100%, стойността ѝ рязко спадна. Според официалния обменен курс 1000 песо се равняват на около 3,95 евро, а на черния пазар 1000 песо се търгуват дори само за 1,90 евро, предава DPA.
В ежедневието ниската стойност на банкнотите създава множество проблеми за аржентинците: дори за сравнително малки покупки са необходими големи пачки пари в брой. Освен това централната банка едва смогва да печата нови банкноти. Ето защо наскоро тя направи поръчки за отпечатване на банкноти във Франция и Малта. Малко вероятно е банкнотата от 2000 песо да донесе истинско облекчение: Официално тя струва 7,90 евро или 3,80 евро на черния пазар.
Процедурата в Аржентина показва паралели с хиперинфлацията преди 100 години в измъчената от войната Европа. По онова време в Германия също се опитват да си помогнат, като печатат нови банкноти. Цялата история придобива екстремни размери: В обращение са пуснати дори банкноти на стойност няколко трилиона райхсмарки, но те едва ли са стрували повече от хартията, на която са отпечатани.
Инфлацията в Аржентина е една от най-високите в света. За да финансира бюджетния дефицит, централната банка непрекъснато печата нови пари. Втората по големина икономика в Южна Америка страда от раздут държавен апарат, ниска производителност в промишлеността и голяма сива икономика, която лишава държавата от много данъчни приходи. Националната валута, песото, продължава да се обезценява спрямо щатския долар, дългът непрекъснато нараства и се разпространяват опасения за нов национален банкрут.
В борбата с хиперинфлацията правителството прибягва до все по-драстични извънредни мерки, които очевидно имат за цел само да отложат икономическия колапс с още няколко месеца. Неотдавна се появиха съобщения, че Аржентина възнамерява да повиши лихвените проценти до 97%.