Втората среща в петък между преговарящите от Белия дом и републиканците в Конгреса за повишаване на тавана на дълга на федералното правителство на САЩ от 31,4 трлн. долара е приключила без напредък в преговорите.
Не е насрочена следваща среща, съобщават и от двете страни, цитирани от Bloomberg.
Преговорите вчера се водиха на два етапа. Първият беше прекъснат след остри спорове между участниците в разговорите.
Същевременно остават по-малко от две седмици до 1 юни – американското Министерство на финансите предупреди, че от тогава федералното правителство може да не е в състояние да плаща всичките си дългове. Това би предизвикало пагубен фалит.
Белият дом признава, че остават „сериозни различия“ с републиканците, които контролират Камарата на представителите. Президентът на САЩ Джо Байдън продължава да вярва, че фалит може да бъде избегнат.
„Все още вярвам, че ще успеем да избегнем фалит и ще направим нещо достойно“, коментира той пред репортери в Хирошима, Япония, където присъства на среща на лидерите на Г-7.
Републиканците заявиха, че няма да одобрят увеличаване на лимита за заеми на федералното правителство без споразумение за рязко съкращаване на разходите.
„Продължава да има реални... различия между страните по тези въпроси“, каза говорителят на Белия дом Карин Жан-Пиер пред репортери по-рано, също в Хирошима.
Водещият републиканец в преговорите заяви, че в петък не е постигнат напредък. „Имахме много, много откровена дискусия, като говорихме за това къде сме и къде трябва да бъдем“, коментира републиканският представител Гарет Грейвс пред репортери след втора кратка среща в Капитолия с представители на Белия дом. По думите му „това не бяха преговори“.
Той повтори забележките на председателя на Камарата на представителите Кевин Маккарти, че трябва да се постигне напредък в промяната на „траекторията“ на държавните разходи на САЩ и бързо растящия дълг. „Трябва да харчим по-малко от предходната година“, подчертава Маккарти.
Втори републикански преговарящ, конгресменът Патрик Макхенри, казва, че не е уверен, че двете страни могат да постигнат целта на Маккарти - сделка този уикенд, която след това може да бъде представена на Конгреса за приемане през следващите дни.
Републиканците контролират Камарата на представителите с разлика от 222-213, докато демократите на Байдън имат 51-49 мнозинство в Сената. Това означава, че сделка би преминала трудно и през двете камари на Конгреса.
Демократите настояват разходите да се запазят стабилни на нивата от тази година, докато републиканците искат да се върнат към нивата от 2022 г. План, приет от Камарата миналия месец, ще намали широка част от държавните разходи с 8% през следващата година. Този план не уточнява кои разходи точно се предвижда да се свият, но според демократите това ще наложи средни съкращения от поне 22% на вътрешни програми за образование, правоприлагане и други пера, което републиканците не оспорват.
Демократите в Камарата на представителите и Сената изразяват загриженост относно включването в преговорите на нови изисквания относно някои федерални програми за обезщетения за американци с ниски доходи.
Последният път, когато САЩ бяха също толкова близо до фалит, беше през 2011 г., също с президент от демократите и републиканска Камара на представителите. Тогава Конгресът предотврати фалита, но икономиката претърпя тежки сътресения, включително се случи и първото понижаване на най-високия кредитен рейтинг на САЩ. Пазарите преминаха през тежки разпродажби.