Когато Джо Байдън и лидерите на Конгреса се срещнат в Белия дом във вторник, те за първи път ще говорят по най-наболелия си въпрос. Досега спорът за вдигането на тавана на дълга се разиграваше в социалните мрежи и в подстрекателски писма, но сега преговарящите ще се изправят лично един срещу друг.
Без по-висок лимит на държавните заеми САЩ са изправени пред национален банкрут, но конфликтът между демократите и републиканците се проточи опасно дълго. „Последиците са невъобразими", казва пред германския Handelsblatt Нийл Брадли, вицепрезидент на Търговската камара на САЩ. Според него в продължение на месеци двете страни почти не са се придвижили в спора си и сега трябва да се постигне споразумение възможно най-скоро.
Правителството на САЩ не разполага с достатъчно време, за да предотврати катастрофата. Най-голямата икономика в света може да разполага само със седмици преди фалита, който би имал опустошителни последици за националната и световната икономика. Инвеститорите и международните партньори гледат нервно към САЩ, а Байдън е изправен пред най-големия риск за мандата си.
Основен проблем в закона за бюджета на САЩ
Това е драма в процес на изграждане, защото в края на краищата САЩ трябва редовно да повишават тавана на дълга си. В противен случай в определен момент Министерството на финансите вече няма да разполага с достатъчно парични средства, за да изпълни задълженията си, например за доставчиците на държавни услуги, социалното и здравното осигуряване.
Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън смята, че „датата Х" ще бъде достигната още на 1 юни. Според други оценки, като тези на Бюджетната служба на Конгреса на САЩ, това може да стане между юли и септември. „Не бива да стигаме до момента, в който трябва да обмисляме дали президентът може да продължи да трупа дълг, без Конгресът да повиши тавана на дълга", заяви Йелън в предаването This Week по ABC в неделя. „Това би било конституционна криза“.
Съгласно Конституцията само Конгресът може да повиши тавана на дълга. В продължение на десетилетия това беше рутинно гласуване, но поради малките мнозинства и президентската кампания вземането на заеми се използва като инструмент за политически отстъпки. Байдън е зависим от съдействието на републиканците: Неговите демократи са изправени пред републиканско мнозинство в Камарата на представителите, една от двете камари на Конгреса на САЩ.
Това са възможните последици - за САЩ и за света
Повечето анализатори смятат, че един фалит незабавно би разтърсил финансовите пазари и икономиката - особено сега, във време на геополитическо напрежение:
- Икономистите предупреждават, че в случай на продължителен фалит икономиката на САЩ ще загуби 8 млн. работни места и ще изпадне в рецесия. Според анализ на Белия дом дори краткотраен фалит би нанесъл големи щети. Марк Занди, главен икономист в Moodyʼs Analytics, предвижда „покачване на лихвените проценти и спад на цените на акциите дори при светкавичен фалит, който бързо се коригира. Пазарите за краткосрочно финансиране (...) вероятно също ще се сринат", казва Занди. Колкото повече наближава „датата Х", толкова по-опасна става ситуацията: самият сценарий на евентуален фалит може да „разтърси пазарите и да повиши разходите по заеми в цялата икономика“.
- Нийл Брадли от Търговската камара на САЩ описва последиците за световната икономика по следния начин: „Американската икономика и световната финансова система се основават на идеята, че правителството на САЩ - за разлика от другите страни по света - винаги плаща сметките си", пише той. „Инвестирането в американски дълг се счита за безрисково, което означава, че правителството на САЩ плаща по-малко, за да заема пари“. В случай на дефолт правителството на САЩ вече няма да може надеждно да плаща сметките си. „Държавните облигации вече няма да бъдат безрискови. Лихвените проценти за правителството и за всички останали биха се повишили, тъй като финансовата система би се опитала да се саморегулира. Ролята на долара като световна резервна валута ще бъде отслабена в световен мащаб, може би завинаги", предупреждава Брадли.