IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Бели пари за военни дни, или как Русия се възползва от държавните компании

Москва иска още дивиденти от държавните дружества и „еднократно плащане“ от производителите на торове и въглища

10:37 | 06.01.23 г. 24
Снимка: Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images
Снимка: Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images

Русия планира да изтръгне още пари от някои производители на суровини и държавни компании и да намали разходи извън тези за отбрана, тъй като разходите за инвазията в Украйна не спират да растат, показва правителствена заповед.

Предложенията включват по-високи дивиденти от държавните компании и „еднократно плащане“ от производителите на торове и въглища, показват инструкциите, издадени от министър-председателя Михаил Мишустин в средата на декември.

Документът, копие от който са видели журналисти от Bloomberg, нарича стъпката част от „мобилизация на приходите“. Освен това той нарежда 175 млрд. рубли (2,4 млрд. долара) допълнителни разходи за презаселването на 100 хил. души от Херсон в Русия – очевидно признание, че Кремъл няма големи надежди, че ще си върне украинския регион, който силите му изоставиха през есента само седмици, след като незаконно го анексираха.

Бюджетът на Русия е под все по-голям натиск, докато инвазията на президента Владимир Путин се насочва към втората си година, а икономиката се свива под санкциите от САЩ и Европа. Дивидентите и данъкът върху неочакваната печалба, платени от „Газпром“, вече помогнаха за увеличаване на фискалния излишък в края на миналата година, преди ангажиментите за сериозни разходи през декември вероятно да изпратят бюджета на червено.

Част от допълнителните пари са необходими, за да се покрият разходи, свързани с войната, посочват запознати източници. Засега не е взето решение за размера на дивидентите или еднократното плащане, казват те, тъй като сумата ще зависи от това доколко бюджетът е бил ударен през цялата 2022 г.

Властите ще се опитат да установят дивидентите на над 50% от нетната печалба за държавните компании, когато това е възможно, казват източниците.

Говорител на руското правителство и от финансовото министерство не са отговорили веднага на искането за коментар по време на празниците в страната.

Междувременно руският лидер обеща да „няма ограничения“ на военните разходи за войната, като социалните програми ще останат най-големият единичен бюджетен елемент. В същото време обаче разходите за образование и здравеопазване вече усещат удара.

В заповедта на Мишустин се призовава за „оптимизация“ на бюджетните разходи извън отбраната и сигурността, което трябва да генерира спестявания за поне 150 млрд. рубли.

Нужда от финансиране

Тъй като страната отчита бюджетен дефицит от години, а международните дългови пазари са почти затворени за Русия, все по-неотложно става да се гарантира, че правителството има достъп до финансиране, докато енергийните му постъпления са под натиск.

Финансовото министерство, което миналата година прогнозираше бюджетен дефицит от 0,9% от брутния вътрешен продукт, сега очаква недостигът да бъде 2% както за 2022 г., така и за 2023 г. Общо разходите миналата година са достигнали около 30 трлн. рубли, заяви финансовият министър Антон Силуанов в края на декември, което е с около 27% повече от първоначално планираното.

Силуанов каза, че правителството не планира промени в данъците тази година дори ако бюджетните разходи нараснат, а заповедта на Мишустин очевидно не предлага постоянни налози.

През месеците преди инвазията в края на 2021 г. руските миннодобивни компании, включително производителите на въглища и торове, бяха ударени от увеличение на ставката на данъка върху добива на минерали. Оттогава насам правителството отказа да облекчи бремето, въпреки че санкциите прекъснаха продажбите и наложиха съкращения на производството.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:38 | 06.01.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Данъци и бюджет виж още

Коментари

4
rate up comment 7 rate down comment 6
khao
преди 1 година
До: Tikva007 а нещо конкретно, глууупак? :):):) или пак го играеш обиден! :D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 10
Tikva007
преди 1 година
До: evlogi: Пасва, нали? И аз си го харесвам. Идеално се вписва и в стила на тукашната аудитория. Виж, с твоя нещата не са добре. Навежда на асоциации с една личност, чийто паметник стои отляво на главния вход на Софийския университет, но сам се досещаш, какви чувства предизвиква припасването на твоите изяви тук с нея. Могло е да си малко по-внимателен с избора на никнейм при регистрацията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 7
evlogi
преди 1 година
До: Tikva007 Много добре ти пасва никнейм-а да знаеш.Идеално се връзва с тези несвързани мисли, които незнайно защо държиш да ни споделиш
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 17
Tikva007
преди 1 година
Ами по-добре да дере от собствени дружества, на които е принципал и ги е създавала и инвестирала в тях, за да й носят приходи, отколкото да съдира бюджета, пълнен основно от данъците на крепостните, както правят САЩ и Ко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още