IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Бели пари за военни дни, или как Русия се възползва от държавните компании

Москва иска още дивиденти от държавните дружества и „еднократно плащане“ от производителите на торове и въглища

10:37 | 06.01.23 г. 24
Снимка: Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images
Снимка: Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images

Русия планира да изтръгне още пари от някои производители на суровини и държавни компании и да намали разходи извън тези за отбрана, тъй като разходите за инвазията в Украйна не спират да растат, показва правителствена заповед.

Предложенията включват по-високи дивиденти от държавните компании и „еднократно плащане“ от производителите на торове и въглища, показват инструкциите, издадени от министър-председателя Михаил Мишустин в средата на декември.

Документът, копие от който са видели журналисти от Bloomberg, нарича стъпката част от „мобилизация на приходите“. Освен това той нарежда 175 млрд. рубли (2,4 млрд. долара) допълнителни разходи за презаселването на 100 хил. души от Херсон в Русия – очевидно признание, че Кремъл няма големи надежди, че ще си върне украинския регион, който силите му изоставиха през есента само седмици, след като незаконно го анексираха.

Бюджетът на Русия е под все по-голям натиск, докато инвазията на президента Владимир Путин се насочва към втората си година, а икономиката се свива под санкциите от САЩ и Европа. Дивидентите и данъкът върху неочакваната печалба, платени от „Газпром“, вече помогнаха за увеличаване на фискалния излишък в края на миналата година, преди ангажиментите за сериозни разходи през декември вероятно да изпратят бюджета на червено.

Част от допълнителните пари са необходими, за да се покрият разходи, свързани с войната, посочват запознати източници. Засега не е взето решение за размера на дивидентите или еднократното плащане, казват те, тъй като сумата ще зависи от това доколко бюджетът е бил ударен през цялата 2022 г.

Властите ще се опитат да установят дивидентите на над 50% от нетната печалба за държавните компании, когато това е възможно, казват източниците.

Говорител на руското правителство и от финансовото министерство не са отговорили веднага на искането за коментар по време на празниците в страната.

Междувременно руският лидер обеща да „няма ограничения“ на военните разходи за войната, като социалните програми ще останат най-големият единичен бюджетен елемент. В същото време обаче разходите за образование и здравеопазване вече усещат удара.

В заповедта на Мишустин се призовава за „оптимизация“ на бюджетните разходи извън отбраната и сигурността, което трябва да генерира спестявания за поне 150 млрд. рубли.

Нужда от финансиране

Тъй като страната отчита бюджетен дефицит от години, а международните дългови пазари са почти затворени за Русия, все по-неотложно става да се гарантира, че правителството има достъп до финансиране, докато енергийните му постъпления са под натиск.

Финансовото министерство, което миналата година прогнозираше бюджетен дефицит от 0,9% от брутния вътрешен продукт, сега очаква недостигът да бъде 2% както за 2022 г., така и за 2023 г. Общо разходите миналата година са достигнали около 30 трлн. рубли, заяви финансовият министър Антон Силуанов в края на декември, което е с около 27% повече от първоначално планираното.

Силуанов каза, че правителството не планира промени в данъците тази година дори ако бюджетните разходи нараснат, а заповедта на Мишустин очевидно не предлага постоянни налози.

През месеците преди инвазията в края на 2021 г. руските миннодобивни компании, включително производителите на въглища и торове, бяха ударени от увеличение на ставката на данъка върху добива на минерали. Оттогава насам правителството отказа да облекчи бремето, въпреки че санкциите прекъснаха продажбите и наложиха съкращения на производството.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:38 | 06.01.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Данъци и бюджет виж още

Коментари

14
rate up comment 3 rate down comment 4
Tikva007
преди 1 година
До: khao: Ако все още се затрудняваш да разбереш, пак ще ти го напиша, но още по-бавно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 3 rate down comment 4
khao
преди 1 година
До: Tikva007 и пак да повторя, не разбираш защото си тъъъпичък! ... самото ти начално твърдение "няма нищо по-естествено от това, ако държавата далновидно е инвестирала в печеливши дейности, то в момент на нужда да търси начини да получи дивидент от тези инвестиции." не е верно! ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 6
Tikva007
преди 1 година
До: khao: Или ако се върнем на статията, няма нищо по-естествено от това, ако държавата далновидно е инвестирала в печеливши дейности, то в момент на нужда да търси начини да получи дивидент от тези инвестиции. И ще повторя, защото не разбирам защо в заглавието и общия тон на статията това е поднесено в негативна светлина: Много по-добре е държавата да харчи за приключения и авантюри пари, които е изкарала от бизнес, отколкото от бюджета. Парите от данъци са за добруване на данъкоплатците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 3
khao
преди 1 година
До: Tikva007 тъъъпото си е тъъъпо и упорито се опитва да смени темата, както прави обикновено когато се усети че ще каже нещо срещу късия си господар.... хахахахахаха! Слабо, неууук!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 3
Tikva007
преди 1 година
До: khao: от #8 Защото акции притежават и много частни компании и физически лица. Напр. през 2014 г. инв. фонд на Ротшилд RIC купи акции за $1.7 млрд. Компанията се управлява от устав и от избрани според него и общото събрание на акционерите органи. Нормално е в управлението и политиката на компанията да доминират интересите на най-силно представената компактна група акционери, в случая - министерство на финансите на РФ. И съответно, срещу вложените в акции инвестиции, да си търсят дивидент.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 3
khao
преди 1 година
До: Tikva007 не разбра защото си тъъъп! :D:D:D прочети го пак, но тоя път по бавно и на глас!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 4
Tikva007
преди 1 година
До: khao: Нещо не разбрах какво се опитваш да кажеш. Оплескал си в една баданарка някакъв мазен и слабоумен тип с мен и Газпром, което наистина не виждам каква връзка има със статията и моя коментар. За да сложим някаква яснота, то Газпром е публична (акционерна) компания, ако изобщо това ти говори нещо. Акции в такава компания може да придобие всеки на борсата, вкл. и държава, чрез структури, които могат да придобиват и управляват активи. Това не прави компанията държавна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 3
khao
преди 1 година
До: Tikva007 та след подобна серия тъъъпотии които пишеш, вярваш ли че някой ще се занимава с обясниня, които очевидно не вдяваш!... пцуваме те и продължаваме, няма време да се занимвам с третокласници които нямат желание да учат!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 2
khao
преди 1 година
До: Tikva007 цъ, и номер 1 не е по темата. Знаеш ли кое е по темата... има тук един мазен и слабоуменнн тип от товя отбор (за друг говоря, не за теб), който твърдеше че гЪзпром е частна компания на кояти путин не можел да влияе... и това му твърдение като всичките други се оказа очевадна лъжа и той редовно спореше с нормалните на тази тема.... защо ти го казвам, защото си подобен слабоумм, който редовно се опитва да манипулира евтино със слабоумнни изказвания като Номер 1.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 6
Tikva007
преди 1 година
До: khao: До тук има 4 коментара под статията (без да броим този), от които само един е конкретен и по темата - #1 и е мой. После сте вие с лични квалификации, а аз ви акомпанирам. Докогато кажете - нямам друга работа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още