Онлайн плащането на данъци и осигурителни вноски е една от най-предпочитаните електронни услуги на Национална агенция за приходите. От началото на година досега през т.нар. виртуален ПОС (е-услугата на НАП за плащане с карти) без такси са платени близо 450 млн. лева, а от създаването ѝ през 2018 г. до момента са извършени повече от 2,5 милиона трансакции за почти 1,2 млрд. лв., поясняват от пресцентъра на приходната агенция.
Електронната услуга „Справка за задълженията с възможност за извършване на плащане“ е достъпна с персонален идентификационен код (ПИК) или квалифициран електронен подпис (КЕП) в Портала за електронни услуги на НАП. От приходната агенция уточняват, че за плащането чрез виртуалния ПОС терминал не се дължат такси и то се отразява в данъчно-осигурителната сметка на клиента веднага, без обичайното забавяне при банков превод.
Онлайн плащането си остава най-удобният и предпочитан начин за погасяване на задължения. Все повече родители избират да платят данъците и осигуровките си през виртуалния ПОС, тъй като основно изискване за ползването на данъчни облекчения за деца и за деца с увреждания е да нямат неплатени публични задължения, подлежащи на принудително събиране. От НАП препоръчват използването на Портала за електронни услуги както за плащане на задължения, така и за подаване на декларации, заявяване на документи, получаване на справки и информация, защото пести време и средства на клиентите.
Междувременно стана ясно, че на над 490 млн. лева възлизат просрочените данъчни и осигурителни задължения, които териториалната дирекция на Национална агенция за приходите във Варна е събрала от началото на годината.
От НАП в морската столица напомнят на длъжниците с неплатени данъци и осигуровки да осъществяват контакт навреме с публичните изпълнители от дирекция „Събиране“. Така имат възможност да получат компетентен отговор на въпросите си, както и необходимата информация и документи, свързани с всички начини за погасяване на дълга. При непогасени в срок задължения се стартира процедура по принудително изпълнение. По тази мярка за периода до 30 ноември са насрочени общо 932 публични продажби на имущество, а събраните суми са над 3 млн. лева. Приходите от търговете постъпват към бюджета за погасяване на неплатени корпоративни данъци и осигуровки на некоректните длъжници.
От началото на годината публичните изпълнители от териториалната дирекция на Агенцията са издали общо 368 разрешения за неотложни плащания на фирми с натрупани просрочени задължения.