fallback

Кофас: Енергийна криза и рецесия се очертават в Европа до края на годината

Мерките за подкрепа на покупателната способност на домакинствата и на паричните потоци на предприятията са потенциален риск за публичните финанси

17:12 | 18.10.22 г.
Снимка: Bloomberg L.P.

Наред с последиците от войната в Украйна агресивното затягане на паричната политика в световен мащаб и постоянната инфлация очертават мрачни перспективи за развитието на икономиките. В краткосрочен план е установен режим на стагфлация, при който почти липсва растеж, а цените нарастват бързо. Междувременно перспективите за глобална рецесия стават все по-реални. За това предупреждават експертите по кредитно застраховане от Кофас в публикация за своя икономически Барометър за третото тримесечие на годината и прогнозата си за края на годината.

Оценката се отнася до растежа на БВП и развитието на отделните страни и сектори. Анализът посочва понижения на 49 секторни оценки, които са чувствителни към икономическия цикъл. Сред тях са строителството, металургията, дървесината и химическата промишленост в различни географски региони.

данни за световния БВП Източник: Кофас
данни за световния БВП Източник: Кофас

Зима и рецесия натискат Европа

Предвид глобалните тенденции Кофас преразглежда прогнозите си за световния растеж за следващата година – той ще бъде под 2%, както беше през 2001 г., 2008 г., 2009 г. и 2020 г. Макар че прогнозите бяха начертани в посока спад за всички региони по света, Европа е тази, чиито перспективи се влошиха най-много спрямо предишните, отчитат в Кофас.

Енергийната криза се задълбочава и Старият континент се подготвя за нови мерки. Независимо дали става дума за „доброволно“ ограничаване на потреблението (преустановяване на дейности, който са нерентабилни поради разходите енергия), или за налагане на норми от страна на правителствата, това със сигурност ще доведе до намаляване на производството и спад на БВП.

Данни за ръст на БВП Източник: Кофас

„В България ситуацията е още по-нестабилна предвид политическите и социални рискове, които наблюдаваме вече месеци наред. Ние в Кофас не оценяваме начина на реализиране на определени политики, но наблюдаваме и анализираме резултатите от тях. На база на това мога да кажа, че енергийната несигурност в страната определено ще повлияе негативно върху бизнеса в следващите месеци, а ефектите ще се усетят дори и през 2023 г.“, коментира Пламен Димитров, управител на Кофас България.

Централните банки засилват борбата срещу инфлацията

През последните няколко месеца се наблюдава трайно висока и все по-широко разпространена инфлация в развитите и нововъзникващи икономики. В тази обстановка централните банки продължават да бъдат решително агресивни и повечето от тях се върнаха към невиждани през последното десетилетие нива на основните лихвени проценти.

данни за инфлация Източник: Кофас

Например, това лято Федералния резерв повиши основния си лихвен процент три пъти подред с по 75 базисни пункта. Тази агресивност води до засилено затягане на паричната политика в други страни (особено в тези с възникващи пазари) с цел да се спре обезценяването на валутите им спрямо щатския долар. Подобно затягане на паричните и финансовите условия, ако продължи със сегашните темпове, ще застраши глобалния растеж и финансовата стабилност, предупреждават от Кофас.

Експертите са на мнение, че тези фактори ще помрачават перспективите пред световния строителен сектор. Цените на индустриалните метали и дървесината спадат постоянно през последните месеци, като отчитат понижение съответно от 20% и 60% от началото на годината, което предизвика експертите от Кофас да понижат рейтинга на тези сектори в няколко географски области.

Данни за несъстоятелност Източник: Кофас

Противоречието между фискална и парична политика

Макар че централните банки са решени да се борят с инфлацията с всички възможни механизми, много от тях са изправени пред конфликт на цели с фискалната политика на своята страна/регион, потвърждават анализаторите.

Националните правителства се борят срещу свиването на активността и увеличават броя на мерките за подкрепа на покупателната способност на домакинствата и на паричните потоци на предприятията. От Кофас са убедени, че резултатът ще бъде потенциално голям риск за публичните финанси –  увеличаване на публичния дефицит и рязко нарастване на разходите за финансиране.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:12 | 18.10.22 г.
fallback
Още от Данъци и бюджет виж още