fallback

Катастрофалното време е довело до най-високите застрахователни загуби от 2017 г. насам

Застрахователните загуби по света достигат 140 млрд. долара, като са повече от два пъти над средното за 30 години

20:31 | 09.01.25 г. 3

2025 г. започна с горски пожари, причинили апокалиптични разрушения в Лос Анджелис. Статистиката сочи, че застрахователните загуби от природни катастрофи през 2024 г. са скочили до най-високо ниво от 2017 г. насам.

Застрахователните загуби по света достигат 140 млрд. долара през миналата година, като са повече от два пъти над средното за 30 години (60 млрд. долара), показват данни на индустрията, събрани от Munich Re и публикувани в доклад в четвъртък, съобщава Ройтерс.

Ураганите Милтън и Хелън, които връхлетяха САЩ, са най-скъпите природни бедствия за 2024 г. според този доклад. Тази година загубите вероятно ще са още по-големи заради пожарите в Лос Анджелис, които заплашват да нанесат най-големи финансови щети в историята.

Пожарите поглъщат някои от най-скъпите недвижими имоти в САЩ, като засягат райони, в които средната стойност на имотите достига 2 млн. долара. Бедствието вероятно ще причини щети и икономически загуби за между 52 и 57 млрд. долара.

Пожарите, заедно с наводненията и силните гръмотевични бури, са това, което е известно в застрахователната индустрия като непикови опасности, които според учените е по-вероятно да се засилят заради изменението на климата. Като рискова категория тези застраховки са по-трудни за прехвърляне към капиталовите пазари под формата на продукти като облигации срещу бедствия.

„Непиковите рискове се увеличават значително и представляват постоянно нарастващ дял от застрахованите загуби от природни катастрофи през последните години“, коментира Тобиас Грим, главен учен по климата на Munich Re.

Общият ръст на природните бедствия съвпада с бързото покачване на температурите. Миналата година беше рекордно гореща - Службата за изменение на климата „Коперник“ на Европейския съюз регистрира глобална средна температура от 1,62 градуса по Целзий над прединдустриалните нива през ноември, което е над критичния праг от 1,5 градуса.

„Науката е по-сигурна, че изменението на климата играе решаваща роля за по-честите и по-екстремни метеорологични бедствия“, коментира Грим.

Изменението на климата променя тотално метеорологичните норми. Миналата година екстремните наводнения в Дубай и в испанската провинция Валенсия, където загинаха повече от 200 души, доведоха до милиарди долари застрахователни загуби.

Грим коментира, че е ясно, че по-високите температури са довели до по-честа поява на интензивни валежи, докато има по-голяма честота на тропически циклони, които бързо набират сила.

Ураганът Милтън, който удари Флорида през октомври, причини застрахователни загуби за 25 млрд. долара. Ураганът пропусна на косъм гъсто населената зона на Тампа, заради което беше избегнат сценарий със значително повече разрушения. Само седмици по-рано ураганът Хелън причини загуби за 16 млрд. долара.

Общите щети от природни бедствия достигат 320 млрд. долара през 2024 г., най-много от 2021 г., показва докладът на Munich Re. Метеорологичните катастрофи са отговорни за 93% от общите загуби и за 97% от застрахователните загуби. Около 11 хил. души са загубили живота си в резултат на природни бедствия през 2024 г., казва компанията.

Застрахователите са склонни да реагират на нарастването на екстремните метеорологични явления, като се оттеглят от някои райони, които се смятат за твърде рискови за покриване. Грим посочва, че всеки риск може да бъде застрахован, ако се начисляват правилните премии. Munich Re "като цяло не изключва никакви региони от застраховка поради изменението на климата", казват от компанията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:32 | 09.01.25 г.
fallback
Още от Банки и застрахователи виж още