fallback

Резервите на Фед са спаднали под 3 трлн. долара до най-ниското си ниво от 2020 г.

Тъй като американските централни банкери продължават количественото затягане, стратезите на Wall Street следят внимателно най-ниското комфортно ниво на резервите

09:25 | 03.01.25 г. 25

Резервите на банковата система на САЩ, ключов фактор за решението на Федералния резерв дали да продължи да свива баланса си, спадат под 3 трлн. долара до най-ниското си ниво от октомври 2020 г..

Банковите резерви са намалели с около 326 млрд. долара през седмицата до 1 януари до 2,89 трлн. долара, според данни на Фед, цитирани от Bloomberg. Това е най-големият седмичен спад от повече от две години и половина, отбелязва агенцията.

Резервите се свиват, тъй като динамиката в края на годината принуждава банките да намалят интензивните дейности, свързани с баланса, например трансакциите по споразумения за обратно изкупуване, за да подпомогнат счетоводните си книги за регулаторни цели. Това означава, че парите се насочват към места като механизма за овърнайт обратно репо на централната банка, източвайки ликвидност от други пасиви в счетоводството на Фед.

Фед премахва и излишните пари от финансовата система чрез своята програма за количествено затягане, докато институциите продължават да изплащат заеми от Програмата за срочно финансиране на банките.

Графика: Bloomberg

Тъй като американските централни банкери продължават количественото затягане, стратезите на Wall Street следят внимателно най-ниското комфортно ниво на резервите, което някои оценяват между 3 и 3,25 трлн. долара, включително буфер.

Централните банкери казаха на срещата си миналия месец, че Фед продължава да свива баланса си.

Американската централна банка също така коригира лихвения процент на предлагане на механизма за обратно репо, така че да е в съответствие с дъното на целевия диапазон за лихвения процент по федералните фондове. Това оказва натиск надолу върху краткосрочните лихвени проценти и някои смятат, че може да е достатъчно, за да предотврати недостига на резерви за малко по-дълго.

Разгорещява се обаче дебатът доколко Фед няма да събуди спомените от 2019 г. По това време резервите бяха станали твърде оскъдни и това доведе до скок в основна лихва по заеми и лихвата по федералните фондове. Централната банка беше принудена да се намеси, за да стабилизира пазара.

Въпреки че през юни централната банка намали тавана за съкровищните ​​облигации, които ще позволи да падежират, без да бъдат реинвестирани, не е ясно кога програмата ще приключи напълно.

Скорошното възстановяване на тавана на дълга вероятно ще затрудни политиците да преценят това идеално ниво, тъй като мерките, които Министерството на финансите ще предприеме, за да остане под тавана, са склонни изкуствено да добавят ликвидност към финансовата система и да маскират индикатори за недостиг на резерви.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:07 | 03.01.25 г.
fallback
Още от Банки и застрахователи виж още