fallback

2025 година може да бъде страхотна за големите банки

За първи път от 2021 г. всички подразделения на водещите банки в света се очаква да увеличат приходите си

09:34 | 08.01.25 г.

Най-големите банки в света не се представяха добре на пазарите през последните години, но през 2025 г. най-накрая могат да наберат скорост.

Федералният резерв наскоро сигнализира, че лихвените проценти може да бъдат намалени само два пъти през годината заради по-упоритата от очакваното инфлация, което предизвика като цяло разпродажби при акциите.

По-високите лихвени проценти за по-продължително време обаче са добра новина за банките и поредният знак, че 2025 г. може да е добра година за почти всички големи универсални кредитори, пише The Wall Street Journal.

Това не беше така в последно време, дори когато финансовите компании като цяло се справяха много добре. През 2022 г. голямото възстановяване на световната търговия, последвало спирането на производството в разгара на пандемията, доведе до скок в продажбите на фокусираните върху трансакции посредници като Citigroup, HSBC Holdings и BNP Paribas.

Бюрата, търгуващи с инструменти с фиксирана доходност, валути и стоки се възползваха от засилен поток от клиенти след началото на войната на Русия в Украйна и началото на цикъла на затягане на лихвените проценти заради внезапния скок на търсенето на хеджиране на лихвените проценти, валутните и енергийните цени. JPMorgan Chase и Deutsche Bank се възползваха значително от това.

След това дойде 2023 г. Приходите на големите банки скочиха отново, този път главно поради 11% увеличение на нетните лихвени маржове, показват данните на Visible Alpha. След десетилетие и половина индустрията най-накрая успя да се възползва от по-големия спред между това, което можеше да таксува кредитополучателите, и това, което изплащаше на вложителите.

В същото време сключването на сделки се срина поради високите разходи по заемите и повишената икономическа и геополитическа несигурност.

Част от неравнопоставеността се запази и през последната година, най-вече защото централните банки отново понижиха лихвите. Това доведе до спад в нетния лихвен доход на банките, който удари приходите в търговските звена и отделите за управление на богатството. Удар претърпя и трансакционното банкиране, което управлява парични средства за фирмите.

Търговците на държавни облигации и други продукти, свързани с лихвите, имаха хладна година. Като цяло ръстът на приходите се забави.

През 2024 г. пазарът най-накрая възнагради банковите акции. Банковите подкомпоненти на S&P 500 и Stoxx Europe 600 нараснаха със съответно 35% и 32% в сравнение с 25% и 6% за по-широките индекси. Това подчертава значението, което днешните инвеститори приписват на получаването на предвидима, добре диверсифицирана възвръщаемост от банките.

Миналата година беше година на нормализиране. Сливанията и първичните публични предлагания се върнаха малко назад и много компании трябваше да рефинансират дълга си. Въпреки че инвеститорите избягваха държавния дълг, те поглъщаха различни продукти с фиксирана доходност като корпоративни облигации в опит да заключат висока доходност в дългосрочен план.

Това е добра поличба за 2025 г.

За първи път от 2021 г. всички подразделения на водещите банки в света се очаква да увеличат приходите си, според прогнозите на анализатори, анкетирани от Visible Alpha.

По-стръмните криви на доходност почти сигурно ще бъдат добри за банките, като ще послужат за разширяване на нетните лихвени маржове.

Със сигурност централните банки, които облекчават разходите по заемите с по-малко от очакваното, ще ударят потребителите и ще причинят проблеми за някои имотни заеми. Въздействието обаче се очаква да бъде по-слабо.

Най-важното е, че 2025 г. вероятно ще бъде годината, в която консултантският бизнес ще набере скорост след колебливо завръщане. Фирмите за частни капиталови инвестиции са притиснати да започнат да излизат от своите инвестиции след години на изчакване. Консултантската фирма Bain изчислява, че 46% от компаниите, притежавани от фондове за частни капиталови инвестиции, са били държани четири години или повече до края от 2023 г., което е най-високото ниво от 2012 г.

Ако администрацията на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп облекчи регулаторния контрол както върху финансовия сектор, така и върху сливанията, банките ще получат силен вятър в платната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:12 | 08.01.25 г.
fallback
Още от Банки и застрахователи виж още