Председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл заяви, че иска да изчака и да види какви политики ще приложи новата администрация на преизбрания за втори президентски мандат Доналд Тръмп, преди централната банка да прогнозира какво означава това за икономиката.
„Няма какво да се моделира в момента“, заяви той на пресконференцията си на 7 ноември, малко след вота. „Ние не гадаем, не спекулираме и не предполагаме“, добави гуверньорът.
Не така реагира Фед на победата на новоизбрания президент Доналд Тръмп през 2016 г., показват стенограмите от тогавашните срещи. Месец преди встъпването му в длъжност представителите на паричния орган започнаха да прогнозират фискален стимул за растежа, който ще е частично компенсиран от по-високи лихвени проценти, въз основа на предположението, че обещаните данъчни намаления ще бъдат приети. А няколко централни банкери, включително Пауъл, също включиха промени във фискалната политика в прогнозите си.
„Изглежда вероятно през 2017 г. да видим по-благоприятна фискална политика“, написа Пауъл тогава в коментари, представени заедно с прогнозите му на заседанието на Фед през декември 2016 г. „Ето защо последвах базовия сценарий, като приех намаление на данъка върху доходите на физическите лица с 1% от БВП“, обяснява той.
По-нататък Пауъл заяви, че е променил прогнозите си за лихвените проценти, като е включил три, а не две повишения с четвърт пункт през 2017 г.
Допълнителната предпазливост на Джером Пауъл в сравнение с 2016 г. е поразителна, като се има предвид, че се очаква политиките на Тръмп да засилят отново ценовия натиск, а представителите на Фед все още се опитват да приключат с най-тежката си битка с инфлацията от четири десетилетия насам. Това колко още могат да понижат разходите по заемите в някакъв момент все пак ще зависи от това как виждат кръстосаните течения на данъчните, тарифните и имиграционните политики, които влияят на икономиката.
„Работата не е съвсем свършена по отношение на инфлацията, докато икономиката може да получи тласък от дерегулацията и благоприятните за бизнеса данъчни политики“, смята Рандал Крошнер, бивш управител на Фед и преподавател по икономика в Чикагския университет.
Политически рискове
Точно как и кога да се позиционират фискалните стимули е изпълнено с политически рискове за централните банкери, които в миналото са се сблъсквали с президенти, намаляващи данъците. Ако повишат разходите по заемите твърде рано или твърде много, за да компенсират ефектите, те ще бъдат критикувани, че се противопоставят на политиката на администрацията. Ако повишат лихвените проценти твърде малко или твърде късно, инфлацията може да се ускори, както се случи през 2021 г.
Преди осем години се оказа трудно да се предвиди с точност въздействието на предложените от Тръмп политики. В крайна сметка Федералният резерв намали лихвените проценти от юли 2019 г., само 19 месеца след приемането на подписания от Тръмп пакет от данъчни съкращения, в отговор на забавянето на производството и на инфлацията, която отново се забави под целевото равнище от 2%.
За бившия управител на Фед Лорънс Майер, който трябваше да се справи с данъчните намаления на Джордж Буш-младши през 2001 г., сегашната реакция на Фед трябва да остане строго на ниво централна банка.
„Те трябва да провеждат алтернативни симулации, за да добият представа за това как би се представила икономиката, ако данъците бъдат намалени“, каза той. „Не бива да основават политиката си на нещо, за което нямат достатъчно информация“, категоричен е експертът.
Все пак други се опасяват, че паричният орган може да сгреши, ако изчака твърде дълго с реакцията си. Доналд Тръмп отново обеща по-ниски данъци, а с контрола над Камарата на представителите и Сената удължаването на данъчните облекчения от първия му мандат изглежда почти сигурно.
„Моделите, които имаме тук за единен републикански контрол, не са модел на сдържаност“, смята Сара Биндер, старши сътрудник в института „Брукингс“. „Мога да разбера защо централните банкери може да искат да „се скрият на завет" и да получат по-добра представа за това, което предстоим, но това крие сериозни рискове“, посочва тя.
Няколко банки от Wall Street показаха, че не смятат да чакат. След преизбирането на Тръмп икономистите на JPMorgan Chase & Co., Barclays Plc и Toronto-Dominion Bank намалиха броя на предвидените от тях понижения на лихвите до следващата година. Инвеститорите свиха и очакванията си за понижаване на разходите по заемите през 2025 г.
„Каквато и да е реакцията на Фед, това, което наистина е необходимо, е регламентиран процес за справяне с потенциални действия от страна на Белия дом и Конгреса“, изтъква Елън Мийд, бивш старши политически съветник в Управителния съвет на паричния орган.