fallback

Гуверньорът на АЦБ: Променените отношения с ЕС след Brexit натежаха на британската икономика

По думите му Великобритания трябва да възстанови отношенията си с Брюксел, но зачитайки решението на британците да излязат от ЕС

22:26 | 15.11.24 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

„Обединеното кралство трябва да възстанови отношенията си с Европейския съюз, „като същевременно зачита решението на британския народ, който гласува за напускане на блока през 2016 г.“ Това заяви гуверньорът на Английската централна банка (АЦБ), цитиран от ВВС.

В петък речта на Бейли пред инвеститорите в „Мансинг Хаус“ отбеляза едни от най-силните му коментари по отношение на Brexit. Той заяви, че една от последиците от това решение е по-слабата търговия на Великобритания.

Преди това финансистът избягваше да коментира темата поради независимостта на банката от политиката на Уестминстър. Сега обаче Бейли заяви, че променените отношения с ЕС са „натежали“ на икономиката.

„Като държавен служител не заемам позиция по Brexit сам по себе си“, каза той. „Но трябва да посоча последствията“, каза той.

„Въздействието върху търговията изглежда е по-скоро в областта на стоките, отколкото на услугите. Но то подчертава защо трябва да сме нащрек и да приветстваме възможностите за възстановяване на отношенията, като същевременно уважаваме това много важно решение на британския народ“, смята гуверньорът.

Правителството на Великобритания няма планове за повторното присъединяване към ЕС, но министърът на финансисте Рейчъл Рийвс също заяви в реч, че могат да бъдат установени по-близки отношения.

„Нашият най-голям търговски партньор е Европейският съюз. Ние няма да отменим Brexit, нито ще влезем отново в единния пазар или митническия съюз. Но трябва да пренастроим отношенията си“, каза тя.

Андрю Бейли заяви, че Лондон не трябва да се съсредоточава „само върху последиците от Brexit“, като предупреди за „геополитическите сътресения и по-широката фрагментация на световната икономика“.

"По-добра сделка“

Оценката на въздействието на решението на Обединеното кралство да напусне ЕС върху икономиката е трудна предвид множеството икономически сътресения през последните години. Службата за бюджетна отговорност и други независими анализатори изчисляват, че в резултат на това икономиката ще понесе удар от 4% за 15 години.

Търговията със стоки, особено износът на храни и земеделски продукти, беше особено засегната от налагането на нови търговски бариери. Търговията с услуги, като например банковото дело, обаче се развива по-добре от очакваното.

Редица политици вече заявиха, че може да има по-добри отношения между Обединеното кралство и ЕС.

„Тук трябва да бъдем позитивни и оптимистично настроени, че на този фронт действително може да бъде сключена по-добра сделка“, заяви испанският министър на финансите Карлос Куерпо пред ВВС.

Междувременно сър Джон Гийв, бивш заместник-управител на Английската централна банка, заяви, че Великобритания би могла да договори „някои сделки по периферията, които да намалят бариерите пред търговията“.

Той добави, че това би означавало, че „хората ще инвестират във Великобритания, със съзнанието, че могат свободно да изнасят в Европа, както преди Brexit“.

Състоянието на британската икономика

В речта си Андрю Бейли се спря и на икономиката на Обединеното кралство в по-широк план и липсата на растеж в нея. Той описа как производителността е спаднала след икономическия срив през 2008 г. и оттогава не се е възстановила.

Гуверньорът заяви, че Великобритания не е единствена с този проблем, който според него засяга и други части на Европа, но отбеляза, че САЩ имат „по-добра история за разказване“.

Бейли също така повтори опасенията на Рийвс, че пенсионната система на страната е „фрагментирана“ и изисква „тежка работа“, за да бъде поправена.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:26 | 15.11.24 г.
fallback
Още от Банки и застрахователи виж още