С победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ потенциалното икономическо въздействие на новата администрация върху политиката на Федералния резерв се превърна в ключов въпрос за инвеститорите.
Макар че почти всички анализатори са съгласни, че предложените от Тръмп мита вероятно ще доведат до повишаване на инфлацията, опасенията са свързани и с потенциалното влияние, което той би могъл да окаже върху политиката на централната банка, пише Euronews.
Инфлационната политика на Тръмп може да предизвика „ястребов“ отговор от страна на Фед
Доналд Тръмп обеща да въведе отново мита върху вноса, като предложи ставки от 60% върху китайските продукти и 10% върху вноса от други държави.
В съчетание с потенциалното намаляване на данъците и по-строгите имиграционни политики икономистите разглеждат тези предложения като потенциално инфлационни и вероятно ще засилят ценовия натиск в икономиката на САЩ.
Неотдавнашен анализ на JP Morgan показва, че тези мита, заедно с намаляването на данъците, биха могли да доведат до ускоряване на инфлацията с около 2,5 процентни пункта. Ако тя се забърза значително, Фед, който е упълномощен да осигурява ценовата стабилност, може да няма друг избор, освен да реагира с по-строга парична политика.
Традиционният инструмент на банката за управление на инфлацията - повишаването на лихвените проценти - вероятно ще бъде приложен отново или поне очакваното намаляване на лихвите за 2025 г. може да бъде отложено.
Главният икономист на Goldman Sachs Ян Хациус прогнозира, че предложените от Тръмп политики биха могли да доведат до ускорение на основната инфлация над 3% през 2025 г., надхвърляйки целта на Фед от 2%.
Това, отбелязва Хациус, „може да бъде причина за отлагане на съкращенията, които в противен случай биха могли да се осъществят по-бързо“.
Ако икономическите политики на Тръмп подхранят инфлацията, способността на Фед да облекчи паричните условия ще бъде ограничена, което потенциално би усложнило програмата на самия президент за растеж.
Може ли Тръмп да подкопае независимостта на Фед?
Независимостта на Федералния резерв от политическо влияние е считана за ключов фактор за една стабилна и надеждна рамка на паричната политика. Тази независимост позволява на Фед да взема решения въз основа на икономически данни, а не на политически натиск.
Независимата централна банка е от съществено значение за поддържане на контрола върху инфлацията, на общественото доверие в държавната валута и за стимулиране на устойчив икономически растеж.
Макар че президентът на САЩ няма пряк контрол върху политическите решения на Фед, съществуват непреки начини, по които той може да оказва влияние. Например публичните изявления, критиките или дори заплахите на държавния глава по отношение на решенията на Фед могат да създадат тревога на пазарите и потенциално да повлияят на общественото мнение.
Този натиск би могъл да подкопае общественото доверие в независимостта на Фед, ако се окаже, че институцията реагира на политически, а не на икономически императиви.
По време на предишния си мандат Доналд Тръмп често критикуваше Фед и неговия председател Джером Пауъл, когото назначи през 2018 г. Държавният глава често призоваваше паричният орган да намали разходите по заемите и дори се застъпваше за отрицателни лихви, когато ставката по федералните фондове беше близо до нулата.
Анализът на данните от канала на Тръмп в Х (преди Twitter) разкрива повече от сто публикации, насочени към Фед през първите три години от мандата му като президент. Много от тях настояват за по-ниски лихвени проценти или критикуват ястребовата позиция на Пауъл.
„По време на мандата на Тръмп в Белия дом той редовно оказваше натиск върху Фед и избрания от него председател да намалят лихвените проценти, предвещавайки как би могъл да подходи към финансовата институция при втори мандат“, пише Сара А. Биндер, старши научен сътрудник в института Brookings.
Потенциално влияние на Тръмп върху бъдещото ръководство на Фед
Доналд Тръмп вече посочи, че няма да подкрепи преназначаването на Джером Пауъл за втори мандат като председател на Федералния резерв, когато настоящият изтече през май 2026 г.
Не е сигурно обаче дали държавният глава ще се опита да отстрани председателя на паричния орган от поста само година преди края на мандата му.
Стивън Браун, икономист в Capital Economics, изказа предположение, че Тръмп може да се стреми да промени структурата на Фед чрез бъдещи назначения, а не да се опитва да отстрани Пауъл преждевременно.
„Не е ясно дали Доналд Тръмп би спечелил много от опитите да принуди председателя на Фед Джером Пауъл да напусне поста си само година преди изтичането на мандата му. Вместо това той би могъл да съсредоточи усилията си върху осигуряването на одобрението на Сената за бъдещите номинации за членове на Управителния съвет на Фед“, обясни Браун.