IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Войната изправя Руската централна банка пред кошмара за всеки гуверньор

В момента се решава дали руската икономика ще има "твърдо", или "меко" кацане през 2025 г., смятат икономисти

11:03 | 09.10.24 г. 27
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Налице са първите сигнали за стагфлация в Русия - един от кошмарите за всеки гуверньор, като инфлацията се ускорява, без да може да бъде ограничена, икономиката започва да се забавя, а безработицата е на рекорден минимум от 2,4%. Това е видно от дискусиите, които са водени в Руската централна банка в началото на септември, когато беше взето решението да се повиши основният лихвен процент до 19%.

Ръководителят на институцията Елвира Набиулина, която вече повече от две години успява да се справи с предизвикателствата на санкциите и военното положение, сега предупреждава, че на следващата си среща на 25 октомври банката може да повиши лихвата до 20%, оскъпявайки новото кредитиране.

Според Newsweek санкциите, които Западът въведе срещу Московската фондова борса, засегнаха сериозно валутния пазар. Това се случи през юни и оттогава руската рубла е загубила 17% от стойността си спрямо юана, към 15% спрямо щатския долар и около 10% спрямо еврото. Това води до дисбаланс в търговията и допълнително оскъпява вноса, чиито цени и без това са завишени заради ограниченията срещу Русия. Московската фондова борса спря търговията с валути заради санкциите на Запада.

В последните месеци заради страха от вторични санкции за банковия сектор се усложниха и разплащанията между Русия и основния ѝ търговски партньор в момента Китай и това също се отразява на цените на руския пазар.

Прогнозите в Русия сочат, че икономиката вероятно ще запише ръст от 3,9% през 2024 година, което е повече спрямо западните икономики. Основният двигател на този икономически растеж обаче е войната - разходите за отбрана и сигурност се увеличават с 25% до 140 млрд. долара.

В централната банка отбелязват и прегряването на руската икономика в първата половина на 2024 година, високите цени на хранителните продукти заради лошата реколта тази година, както и високите цени на бензина. В протокола от заседанието през септември е записано, че повишението на цените през юли и август се оказало по-голямо от очакванията - по данни на официалната статистика през август инфлацията наближава 9 на сто, или повече от два пъти над желаните от централната банка 4 на сто.

В същото време като обнадеждаващ фактор е посочено, че увеличените доходи на руснаците се насочват основно към увеличаване на потреблението, а компаниите са натрупали средства в последните години, които да им позволят да продължат да инвестират. Остават на високо ниво и държавните поръчки. Сериозни проблеми обаче носи липсата на работна сила, което си личи от продължаващия спад на безработицата - до безпрецедентните 2,4%. Много компании се оплакват, че нямат достатъчно служители, за да разширят производството си, а търсене има.

Една от причините за недостига на работна сила е войната в Украйна - доброволците в армията получават сериозни за много региони суми, за да подпишат договор с военните. Еднократният бонус, който плащат губернаторите, например вече стига и до 3 млн. рубли (над 31 хил. долара), обявени преди дни в Белгородска област. В други части на страната властите са "по-скромни", но предложените суми варират между 1 млн. и 2 млн. рубли. Отделно от това са плащанията от федералния бюджет - 400 хил. рубли еднократно, заплати и други социални придобивки (отлагане на плащане на кредити, евтино кредитиране и т.н) за военнослужещите и техните семейства.

Забавяне на икономическата активност носи и ангажиментът към ОПЕК+ за намаляване на добивите на петрол, посочват още от централната банка на Русия. Приходите от петрол са водещо перо в руския бюджет.

Има ли изход от кризата?

Икономисти, цитирани от Bloomberg, потвърждават, че в момента се решава дали Русия ще има "меко" или "твърдо" приземяване на икономиката през 2025 година. Въпреки трудностите обаче, освен ако цените на енергоносителите не намалеят, руската икономика не е заплашена от стагфлация, пише още агенцията. Но и ситуацията може бързо да се промени - в началото на септември малко икономисти в анкетата на Bloomberg прогнозираха, че основният лихвен процент ще бъде увеличен със 100 пункта до 19%.

В момента цената на европейския сорт Брент на петролните пазари се движи около 77 долара за барел въпреки напрежението в Близкия изток. Този сорт е референтен за повечето петролни договори, а руският сорт Уралс се търгува с голяма отстъпка заради санкциите, които наложи Запада срещу петролния сектор на Русия още през 2022 година. 

В Newsweek виждат една възможност за спасение на икономиката в следващите месеци - златните резерви на централната банка. Те са общо 2,34 тона, или 29% от всички резерви на банката, а цената на златото е с 27% по-висока заради геополитическата нестабилност в Европа и Близкия изток.

Приходите от продажбата им ще влязат в бюджета за 2025 година и могат да стабилизират стойността на руската рубла, посочва още изданието. По данни на "Интерфакс" през август златните резерви на руските банки са намалели с 10%, или 5,7 млн. тона.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:28 | 09.10.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Банки и застрахователи виж още

Коментари

15
rate up comment 2 rate down comment 4
Aлeхaндpo
преди 1 месец
Що се отнася до настоящите победи на Москва, самият Угледар не е толкова ценен подарък за руснаците. Те вече контролираха повечето от основните пътища, водещи от града в продължение на няколко седмици, и превземането му не даде на Москва никакви нови предимства по отношение на логистиката. Освен това атакуващата страна сега е изправена пред опасната и отнемаща време задача да прочисти Угледар от мини и тежки боеприпаси, преди да стане използваема военна позиция.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 3
Aлeхaндpo
преди 1 месец
Ако загубим Покровск, цялата фронтова линия ще рухне, предупреди наскоро украинският военен експерт Михаил Жирохов.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 4
Aлeхaндpo
преди 1 месец
Освен това падането му трябва да послужи като предупреждение, докато украинските бойци се готвят да защитават Покровск (Красноармейск), друг важен железопътен и магистрален възел. В Покровск, който Москва смята за ключов за анексирането на целия регион Донецк, има важни промишлени съоръжения и превземането му не само ще наруши сериозно украинските линии за доставки по източния фронт, но и ще усложни евакуацията на ранените войници.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 6
Aлeхaндpo
преди 1 месец
Превземането на Угледар обаче представлява много по-болезнен удар за цяла Украйна, а не само за гордостта на нейния президент. Градът е важен логистичен център и е разположен на ключови височини на кръстопътя на източния и южния фронт. Това го превърна в удобна позиция, от която украинските сили преди това можеха да обстрелват руските военни линии за доставки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 5
Aлeхaндpo
преди 1 месец
Две големи руски офанзиви доведоха до унизителни провали, придружени с тежки загуби на жива сила и техника. Падането на града обаче създава лично неудобство за украинския президент Владимир Зеленски. Наскоро той посети Америка, където рекламира своя План за победа, а сигналите, излъчвани от Угледар, се превърнаха в предвестник на предстоящо поражение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 6
Aлeхaндpo
преди 1 месец
Шумното отстъпление, разбира се, ще подкопае още повече морала на украинците. Москва превзе една от най-мощните крепости в Украйна: командните височини на Угледар и неговите впечатляващи мощни укрепления позволиха на Киев упорито да защитава града повече от две години и половина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 4
Aлeхaндpo
преди 1 месец
Угледар, центърът на минната индустрия близо до Донецк, получава красноречивото си име през 1969 г. Днес Угледар стана подарък за руснаците. Военните командири на Украйна признаха, че са заповядали на войските си да се оттеглят, а Москва потвърди, че градът е попаднал под неин контрол.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 7
Aлeхaндpo
преди 1 месец
Превземането на Угледар беше болезнен удар не само за гордостта на Зеленски, но и за цяла Украйна, пише Бетани Елиът за британското издание UnHerd. Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) загубиха стратегически изгодни позиции и пътят към Покровск беше отворен за руските войски. Ако градът бъде превзет, цялата фронтова линия ще рухне, признават в Украйна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 8
Алехандро
преди 1 месец
Пожарът на петролния терминал в окупираната Феодосия (Крим) се разраства. След удара на ВСУ трети ден горят огромните петролни депа и не могат да се загасят, няма противопожарна пяна, санкциите били виновни.Красиво е!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 10
Алехандро
преди 1 месец
Еврото вече е 106.6 рублета!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още