Налице са първите сигнали за стагфлация в Русия - един от кошмарите за всеки гуверньор, като инфлацията се ускорява, без да може да бъде ограничена, икономиката започва да се забавя, а безработицата е на рекорден минимум от 2,4%. Това е видно от дискусиите, които са водени в Руската централна банка в началото на септември, когато беше взето решението да се повиши основният лихвен процент до 19%.
Ръководителят на институцията Елвира Набиулина, която вече повече от две години успява да се справи с предизвикателствата на санкциите и военното положение, сега предупреждава, че на следващата си среща на 25 октомври банката може да повиши лихвата до 20%, оскъпявайки новото кредитиране.
Според Newsweek санкциите, които Западът въведе срещу Московската фондова борса, засегнаха сериозно валутния пазар. Това се случи през юни и оттогава руската рубла е загубила 17% от стойността си спрямо юана, към 15% спрямо щатския долар и около 10% спрямо еврото. Това води до дисбаланс в търговията и допълнително оскъпява вноса, чиито цени и без това са завишени заради ограниченията срещу Русия. Московската фондова борса спря търговията с валути заради санкциите на Запада.
В последните месеци заради страха от вторични санкции за банковия сектор се усложниха и разплащанията между Русия и основния ѝ търговски партньор в момента Китай и това също се отразява на цените на руския пазар.
Прогнозите в Русия сочат, че икономиката вероятно ще запише ръст от 3,9% през 2024 година, което е повече спрямо западните икономики. Основният двигател на този икономически растеж обаче е войната - разходите за отбрана и сигурност се увеличават с 25% до 140 млрд. долара.
В централната банка отбелязват и прегряването на руската икономика в първата половина на 2024 година, високите цени на хранителните продукти заради лошата реколта тази година, както и високите цени на бензина. В протокола от заседанието през септември е записано, че повишението на цените през юли и август се оказало по-голямо от очакванията - по данни на официалната статистика през август инфлацията наближава 9 на сто, или повече от два пъти над желаните от централната банка 4 на сто.
В същото време като обнадеждаващ фактор е посочено, че увеличените доходи на руснаците се насочват основно към увеличаване на потреблението, а компаниите са натрупали средства в последните години, които да им позволят да продължат да инвестират. Остават на високо ниво и държавните поръчки. Сериозни проблеми обаче носи липсата на работна сила, което си личи от продължаващия спад на безработицата - до безпрецедентните 2,4%. Много компании се оплакват, че нямат достатъчно служители, за да разширят производството си, а търсене има.
Една от причините за недостига на работна сила е войната в Украйна - доброволците в армията получават сериозни за много региони суми, за да подпишат договор с военните. Еднократният бонус, който плащат губернаторите, например вече стига и до 3 млн. рубли (над 31 хил. долара), обявени преди дни в Белгородска област. В други части на страната властите са "по-скромни", но предложените суми варират между 1 млн. и 2 млн. рубли. Отделно от това са плащанията от федералния бюджет - 400 хил. рубли еднократно, заплати и други социални придобивки (отлагане на плащане на кредити, евтино кредитиране и т.н) за военнослужещите и техните семейства.
Забавяне на икономическата активност носи и ангажиментът към ОПЕК+ за намаляване на добивите на петрол, посочват още от централната банка на Русия. Приходите от петрол са водещо перо в руския бюджет.
Има ли изход от кризата?
Икономисти, цитирани от Bloomberg, потвърждават, че в момента се решава дали Русия ще има "меко" или "твърдо" приземяване на икономиката през 2025 година. Въпреки трудностите обаче, освен ако цените на енергоносителите не намалеят, руската икономика не е заплашена от стагфлация, пише още агенцията. Но и ситуацията може бързо да се промени - в началото на септември малко икономисти в анкетата на Bloomberg прогнозираха, че основният лихвен процент ще бъде увеличен със 100 пункта до 19%.
В момента цената на европейския сорт Брент на петролните пазари се движи около 77 долара за барел въпреки напрежението в Близкия изток. Този сорт е референтен за повечето петролни договори, а руският сорт Уралс се търгува с голяма отстъпка заради санкциите, които наложи Запада срещу петролния сектор на Русия още през 2022 година.
В Newsweek виждат една възможност за спасение на икономиката в следващите месеци - златните резерви на централната банка. Те са общо 2,34 тона, или 29% от всички резерви на банката, а цената на златото е с 27% по-висока заради геополитическата нестабилност в Европа и Близкия изток.
Приходите от продажбата им ще влязат в бюджета за 2025 година и могат да стабилизират стойността на руската рубла, посочва още изданието. По данни на "Интерфакс" през август златните резерви на руските банки са намалели с 10%, или 5,7 млн. тона.
преди 1 месец САЩ и ЕС ще продължат с натиска.Русия трябва да търси край на конфликта но стискат с надежда в изборите в САЩ-каква илюзия! И по-лошо ще става!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: khao Хаха, и виж как те споменава с най-тежката обида за техната сплотена с лубрикант дружина. И после се цупи, не бил такъв, не бил онакъв. Най-бил космалат мъжага с лъвско сърце. Хаха. Не му е лесно, да знаеш! Ама нали пусто е демокрация, и требвало да има плурализъм на мнения, и полово многообразие. Та те. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: Педро, що не ползваш новия акаунт.... :D:D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Зеленски и екипът му са изправени пред дълга зима...:(:(:(:(:( отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Това последно поражение е символично болезнено за Украйна, но загубата на по-стратегически важни градове като Покровск ще ускори по-нататъшното напредване на Русия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Киев се бори с дългогодишни проблеми: липса на жива сила и оръжия. Украинските войски изчисляват, че руснаците са ги превъзхождали числено седем към едно в Угледар, а командирите се оплакват, че новобранците са били вцепенени при руското нападение. Москва се възползва от трудностите на врага и вече е завладяла толкова територия през първата половина на 2024 г., колкото през цялата 2023 г. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Така че загубата на самия Угледар едва ли ще окаже някакво съществено влияние върху успехите на двете страни на бойното поле. Превземането на града обаче най-ясно показва факта, че Москва държи инициативата на настоящия етап от конфликта. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец А трябва се има предвид и цената, която атакуващата страна трябваше да плати за превземането на Угледар. Смята се, че загубите на Москва в града са хиляди. Украинските войски, напротив, казаха, че им е било наредено да се оттеглят, за да запазят персонал и оръжия и да избегнат обкръжението, което би струвало много повече жертви. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Дори ако руските сили успеят да преодолеят коварния терен, те ще се изправят срещу битки срещу силно укрепени градове като Константиновка, Селидово и Краматорск, ако искат да напреднат на север и североизток. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Въпреки че не беше лесно за руските войски да влязат в Угледар, излизането може да бъде не по-малко трудно. Достъпът до близките пътища до други зони на първа линия изисква пресичане на обширни открити полета точно когато дъждовният сезон започва. Съветникът на ръководителя на Донецката народна република Игор Кимаковски призна миналата седмица, че калните пътища скоро ще направят пътя от Угледар неизползваем. отговор Сигнализирай за неуместен коментар