Европейската централна банка трябва да продължи да понижава разходите по заемите, макар че темпът на тези стъпки ще зависи от постъпващите данни. Това смята гуверньорът на Литовската централна банка и член на Управителния съвет на ЕЦБ Гедиминас Шимкус, цитиран от Bloomberg.
„Инфлацията се успокоява и нейната траектория подсказва, че трябва да се случи по-нататъшно намаляване на лихвените проценти“, каза той пред радио LRT в петък.
Говорейки ден след като ЕЦБ намали депозитната си лихва с 25 базисни точки - вторият подобен ход за тази година – централният банкер посочи, че на него и колегите му „ще им е необходимо стратегическо търпение“.
В четвъртък не бяха дадени насоки за това кога ЕЦБ ще пристъпи към следващо намаление. Сега пазарите оценяват шансовете за такава стъпка през октомври на 20% - в сравнение с около 40% в началото на седмицата.
За Петер Прат, който беше главен икономист на базираната във Франкфурт банка до 2019 г., „най-добрият сценарий за следващо понижение на лихвите е декември“. „Но декември е далеч, много неща могат да се случат“, каза той пред Bloomberg в петък.
Заплатите са във фокуса на Европейската централна банка от известно време, като последните данни, публикувани преди седмица, показаха, че ключовият показател е продължил да се забавя през второто тримесечие.
„Ситуацията на пазара на труда също се успокоява, но все още трябва да бъдем внимателни с по-нататъшното решение“, каза Гедиминас Шимкус, добавяйки, че има „ключова несигурност“ по отношение на инфлацията при услугите.
В отделно интервю в петък гуверньорът на Германската централна банка Йоахим Нагел заяви, че „перспективите за инфлацията са много добри“.
„Предполагаме, че ще постигнем инфлационната си цел от 2% до края на следващата година“, каза той пред Deutschlandfunk. „Портфолиото от данни е такова, че напълно оправдава вчерашното намаляване на лихвения процент“, добави централният банкер.