Председателят на Федералния резерв в Чикаго Остан Гулсби обеща, че централната банка ще реагира на признаци на слабост в икономиката и призна, че лихвените проценти може да са твърде рестриктивни в момента.
Запитан дали отслабването на пазара на труда и на производствения сектор може да предизвика реакция от страна на Фед, Гулсби не се ангажира с конкретен курс на действие. Той обаче заяви, че няма смисъл да се поддържа строга позиция, ако икономиката отслабва.
"Задачата на Фед е много проста: максимална заетост, стабилизиране на цените и поддържане на финансовата стабилност. Това е, което ще правим", заяви финансистът в интервю за CNBC.
Интервюто е проведено на фона на сътресения на пазарите по цял свят. Фючърсите, свързани с Dow Jones Industrial Average, поевтиняха с близо 1300 пункта, или близо 3%, след като доходността на държавните ценни книжа рязко спадна. Движенията продължиха низходящата траектория, започнала в четвъртък, ден след като Федералният резерв реши да не понижава лихвените проценти. Това породи опасения, че централните банкери се бавят прекалено много в облекчаването на паричната политика, тъй като инфлацията в САЩ намалява, а икономиката отслабва.
Тези опасения се засилиха в петък, когато Министерството на труда съобщи, че новите работни места извън селскостопанския сектор са се увеличили само със 114 хил., а равнището на безработица се е повишило до 4,3%. Това беше прието за сигнал, известен като правилото на Сахм, че икономиката на страната може да е в рецесия.
Остан Гулсби обаче не вярва това да е така.
"Данните за работните места са по-слаби от очакваното, но все още не изглеждат като рецесия", каза той. "Смятам, че за вземането на решения трябва да се гледа напред в бъдещето, за да се знае накъде се движи икономиката."
Той обаче посочи също, че политиката на Фед сега е рестриктивна - позиция, в която би трябвало да бъде, само ако изглежда, че икономиката прегрява. От юли 2023 г. централната банка поддържа основния си лихвен процент в диапазона между 5,25% и 5,5%, което е най-високото ниво от около 23 години.
"Трябва ли да намалим строгите ограничения? Няма да ни връзвам ръцете с прогнози какво трябва да се случи занапред, защото тепърва ще получаваме повече информация. Но ако не прегряваме, не би трябвало да затягаме паричната политика или да сме рестриктивни в реално изражение", каза той.
Представителите на централната банка на САЩ са съсредоточени върху "реалния" лихвен процент по федералните фондове, който е референтната стойност на Фед минус процента на инфлация. С намаляването на инфлацията реалният лихвен процент се повишава - освен ако Фед не реши да го намали. Сега реалният лихвен процент е около 2,73%. Централните банкери смятат, че дългосрочният реален лихвен процент е по-близо до 0,5%.
Пазарите очакват Федералният резерв да премине към агресивен режим на облекчаване, започвайки през септември с понижение на лихвения процент с 0,5 процентни пункта. Според инструмента FedWatch на CME Group трейдърите очакват Фед да намали лихвения процент с 1,25-1,5 процентни пункта до края на годината.