Европейската централна банка вероятно ще може да понижи депозитната си лихва още два пъти през тази година, ако ценовият натиск се забави в съответствие с очакванията. Това смята Клара Рапозо, вицегуверньор на Португалската централна банка и член на Управителния съвет на ЕЦБ, цитирана от Bloomberg.
Тя твърди, че намаляващите инфлационни очаквания би трябвало да смекчат скока на заплатите в 20-те страни от еврозоната, а темпът на нарастване на разходите за услуги да се забави в резултат на това.
„Лихвените проценти могат да се понижат отново тази година, може би повече от веднъж, ако инфлационната траектория се запази“, посочи Рапозо в Рио де Жанейро, където участва в среща на финансовите ръководители от Г-20. „Намираме се на рестриктивна територия и има какво да направим. Защо трябва да поддържаме лихвените проценти високи, когато инвестициите са слаби, а инфлацията в сектора на услугите и заплатите със сигурност ще се забавят?“
Икономиката на региона се бори да стъпи на краката си след слабото зимно полугодие. Производството все още е затънало в дълбок спад, а частните разходи - които ЕЦБ се надява да осигурят по-стабилен растеж - все още не са получили значителен тласък.
„Растежът в еврозоната не е отрицателен и това само по себе си е добра новина“, смята Клара Рапозо, която редовно участва в заседанията на Управителния съвет на ЕЦБ заедно с гуверньора Марио Сентену.
Капиталовите разходи понесоха удар по време на пандемията от Covid-19 и така и не се върнаха към темповете на растеж, наблюдавани преди кризата, а рестриктивната кампания на ЕЦБ допълнително ограничи търсенето.
Сега перспективата за постепенно облекчаване на паричната политика може да подкрепи възстановяването, като неотдавнашно проучване на ЕЦБ показва, че фирмите са по-оптимистично настроени по отношение на предлагането на банкови кредити.
Все пак централните банкери продължават да са загрижени, че инфлацията не се е отдръпнала достатъчно. Последните прогнози на Европейската централна банка показват, че целта от 2% ще постигната едва в самия край на следващата година, а заплатите продължават да изненадват с големи ръстове.
Това се отразява и на разходите за услуги, които все още нарастват с темп над 4%.
„Инфлацията в сектора на услугите все още буди безпокойство, но съм много положително настроен за инфлацията“, посочи Рапозо. „А предвид инфлационните очаквания, които наблюдаваме, растежът на заплатите ще се забави. Няма основание възнагражденията да продължават да се увеличават с настоящите темпове. Когато това се случи, инфлацията при услугите също би трябвало да се оттегли.“