При спад на икономическата активност способността за обслужване на задълженията може да отслабне, което да се отрази в нарастване на необслужваните кредити и на разходите за обезценки. За това предупреждава централната банка в най-новото си издание „Банките в България“, което анализира състоянието на банковия сектор през първото тримесечие на тази година.
БНБ настоява банките да поддържат кредитни стандарти и показатели, определени от управителния съвет на 20 май 2024 г. Препоръките към тях са да прилагат своевременно и адекватно провизиране, базирано на консервативни допускания, които отчитат рисковете от неблагоприятни процеси в икономическата среда.
Рискове за качеството на активите
В рамките на текущия лихвен цикъл монетарните условия в еврозоната се пренасят с различна скорост в отделните сегменти на кредитния пазар в България. Следвайки динамиката на ЮРИБОР, лихвените проценти по кредитите за фирмите се повишаваха през 2023 г., като през първото тримесечие на 2024 г. тази тенденция беше преустановена, пише в анализа на централната банка.
Експертите на БНБ преценяват, че високата ликвидност в банковата система е фактор за слабата реакция на лихвените проценти по депозитите и по кредитите за домакинства, които се запазиха на ниски равнища през целия период на затягане на паричната политика в еврозоната.
Кредитната активност в сектора на домакинствата остава висока, особено в сегмента на жилищните кредити. Оживеното кредитно търсене е обусловено от ниските лихвени равнища в този пазарен сегмент, както и от състоянието на трудовия пазар и нарастването на доходите.
Рискове, свързани с капиталовата позиция
Текущите равнища на капиталовите съотношения са значително над минималните регулаторни изисквания и изискванията за капиталови буфери. Наличието на солидна капиталова позиция е от съществено значение за поддържането на устойчивостта на банковия сектор и смекчаването на ефектите от потенциална реализация на циклични и структурни рискове за банковия сектор.
В БНБ преценяват, че ликвидната позиция на банковия сектор се запазва солидна, като депозитната маса нараства устойчиво, а нивата на съотношението на ликвидно покритие и съотношението на нетно стабилно финансиране са значително над регулаторните изисквания. Независимо от това, кредитните институции следва да управляват ликвидността си в съответствие с високата степен на несигурност и вероятността от изменения в обема и структурата на депозитите, породени от потенциални неблагоприятни промени във финансовото състояние на предприятията и домакинствата, съветват анализаторите на банковия регулатор.
По-голям дял на лошите заеми
През първото тримесечие на тази година брутният кредитен портфейл на банковата система нарасна с 2,8% (при 2,9% през предходното тримесечие), а делът в него на необслужваните кредити по брутна стойност в края на март се увеличи до 4,3% (при 3,9% в края на декември 2023 г.), отчитат в БНБ.
Източник: БНБ
преди 3 месеца БНБ, вместо само да предупреждавате се напънете и си изпълнете задължението на главен надзорник! Всички виждаме че кредитирането излезе извън контрол и надува имотния балон! Само БНБ не го вижда.От друга страна е разбираемо защо БНБ се прави че не вижда проблема.Защото ако го види ще признае косвено че не си е свършила работата.БНБ в крайна сметка всеки плаща за гяволъка? Ще видим какво ще се случи след като някоя търговска банк изквичи поради масово закъсали кредитополучатели! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца БИЕНБИ,ГОТВЕТЕ СЕ ДА ГЪРМЪТ БАНКИТЕ! Днешните кредитес не са зети от отговорни субектес, дето ше се напъват да ги връщат. Сичките по-големи са от типа ббр и вълкът. Мутробароните ше решът точно кога да изгърмът банкас. и ше има "честита новата 1996-та година. отговор Сигнализирай за неуместен коментар