fallback

Гуверньорът на турската централна банка иска да сложи край на спекулациите за ранно намаляване на лихвите

Има притеснения за огромната разлика в очакванията на бизнеса, домакинствата и банката за инфлацията

22:27 | 12.07.24 г.
Автор - снимка
Създател

Гуверньорът на турската централна банка Фатих Карахан отправи най-категоричното си послание досега към чуждестранните инвеститори, които се притесняват от преждевременно облекчаване на паричната политика в страната. Той заяви, че иска да се увери, че целевата инфлация на финансовата институция може да бъде постигната, преди да се обсъжда намаляване на лихвените проценти.

"Всички действия, които предприемаме по отношение на разходите по заемите, трябва да бъдат калибрирани така, че да постигнем целевата си инфлация през 2025 г. и след това", заяви Фатих Карахан пред Bloomberg в първото интервю, което даде, откакто беше назначен на този пост преди повече от пет месеца.

След като инфлацията в южната ни съседка се забави през юни за първи път от осем месеца, започнаха спекулации, че Карахан може скоро да намали основния лихвен процент на банката.

42-годишният бивш икономист и съветник по политиките във Федералния резерв в Ню Йорк не показва желание за скорошно намаляване на лихвите, каквото някои банки като Goldman Sachs очакват още през това тримесечие. Лихвите всъщност са на пауза от април насам, след като агресивната серия от повишения вдигна бенчмарка с над 40 процентни пункта за по-малко от година.

В четвъртък, в офиса на централната банка в Истанбул, Карахан се въздържа от коментар относно потенциалния момент на намаляване на лихвените проценти, но заяви, че "трябва да запазим предпазливата си позиция".

Попаднал в светлината на прожекторите след изненадващото напускане на предшественика си Хафизе Гайе Еркан, той ръководи икономика, извадена от равновесие от ерата на евтините пари при президента Реджеп Тайип Ердоган, която е обвинявана за поредицата от валутни кризи и взрива на инфлацията до над 75%.

След като ръстът на потребителските цени най-накрая започна да се забавя, най-голямата пречка, която сега стои на пътя на облекчаването на паричната политика, е огромната разлика в очакванията на бизнеса и домакинствата и собствените прогнози на централната банка. Според финансовата институция до края на тази година инфлацията ще се забави до 38%, до 14% през 2025 г. и до 9% през 2026 г.

"Всичко, което е необходимо“

"Постигането на тазгодишната цел е от решаващо значение за спечелване на доверието и ние правим всичко необходимо", заяви Фатих Карахан. "Но е важно да се отбележи, че това не е крайната цел", добавя той.

В основата на предизвикателството, пред което е изправен гуверньорът, са потребителските навици, формирани през годините на живот в условията на една от най-бързо ускоряващите се инфлации в света. Това доведе до момент, в който икономиката на стойност 1,1 трилиона долара попадна в капана на коварен цикъл, който кара цените да растат все по-бързо, тъй като очакванията за по-висока инфлация подгряват търсенето.

Проучванията на централната банка показват, че домакинствата все още очакват инфлация над 70% след една година.

"Искаме да видим по-ясни подобрения в очакванията на домакинствата и фирмите, за да можем да се успокоим всички, че инфлационните очаквания ще подкрепят процеса на дезинфлация", каза Карахан.

Въпреки че през юни инфлацията се забави по-бързо от прогнозираното, "преждевременно" е да се заключи, че спадът ѝ е достатъчно значителен и може да бъде устойчив, смята той.

Този месец гуверньорът очаква увеличението на цените на електроенергията и на административно определяните цени да добави 1,5 процентни пункта към месечната инфлация. Това не би трябвало да промени прогнозата, тъй като централната банка вече е взела предвид тези фактори.

Фатих Карахан трябва да представи новите прогнози за инфлацията на централната банка следващия месец. Докато той планира следващите си стъпки, фокусът е върху охлаждането на вътрешното търсене и по-нататъшното намаляване на дефицита, който отдавна затруднява финансите на Анкара.

Според финансистът един от резултатите от рестриктивната парична политика е реалното поскъпване на турската лира, което според него е "пряко следствие" от високите лихвени проценти, които правят турските активи по-привлекателни.

Чуждестранните инвеститори се завръщат на турските пазари

Икономисти и компании предупредиха, че скъпата валута може да навреди на конкурентоспособността на турския износ и в крайна сметка да доведе до по-силно търсене на чуждестранни продукти. Вместо това Карахан очаква ограниченията да задържат вътрешното търсене, като по този начин намалят вноса и дефицита на страната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:27 | 12.07.24 г.
fallback
Още от Банки и застрахователи виж още