Американската банка JPMorgan Chase отчете 25% ръст на печалбата си за второто тримесечие благодарение на увеличените такси за инвестиционно банкиране и счетоводна печалба от около 8 млрд. долара от сделка за размяна на акции с Visa, съобщи Ройтерс.
Банките на Wall Street се възползваха от съживяването на активността по набиране на капитал на дълговите и капиталовите пазари. Те отбелязват и ръст на приходите от такси за консултиране при сделки по сливания и придобивания, тъй като компаниите стават все по-уверени във вероятността американската икономика да избегне голям спад.
"Макар че пазарните оценки и кредитните спредове изглежда отразяват по-скоро благоприятни икономически перспективи, ние продължаваме да сме бдителни по отношение на потенциалните рискове", заяви главният изпълнителен директор на банката Джейми Даймън, добавяйки, че сред рисковете е променящата се геополитическа ситуация - най-опасната след Втората световна война. Инфлацията и лихвените проценти може да останат по-високи от пазарните очаквания поради заплахи като големите фискални дефицити и преструктурирането на търговията, казва още Даймън.
Печалбата на най-голямата американска банка възлиза на 18,15 млрд. долара, или 6,12 долара на акция, за трите месеца, приключващи на 30 юни, в сравнение с 14,47 млрд. долара, или 4,75 долара на акция, година по-рано, отчитат от банката.
Акциите на JPMorgan поскъпнаха с 22% от началото на тази година, но се представят по-слабо от тези на конкурентите Bank of America, Citigroup и Wells Fargo.
JPMorgan е спечелила от плана си за замяна на част от акциите си във Visa, най-голямата световна мрежа за разплащания.
Таксите за инвестиционно банкиране са нараснали с 50% в сравнение с ниската база година по-рано. Ръстът е по-силен от прогнозираното по-рано от компанията повишение от 25% до 30%.
Кредитният бизнес на JPMorgan също се възползва от високите лихвени проценти, като нетният лихвен доход - разликата между приходите от заеми и изплатените суми по депозитите - е нараснал с 4% до 22,9 млрд. долара.
Кредитирането остава стабилно, въпреки че банките се конкурират за привличане на депозити и са под натиск да плащат повече на вложителите, за да съхраняват парите им.