fallback

Представител на ЕЦБ предупреди за рискове със „сенчестото“ банкиране в еврозоната

Според Елизабет Маккол непрозрачните връзки между сектора и банките предизвикват тревоги за това какво „се превръща в системни рискове“

09:26 | 10.07.24 г.
Автор - снимка
Редактор

Високопоставен представител на Европейската централна банка (ЕЦБ) заяви, че „забележителният“ растеж на частните фондове и други източници на финансиране извън регулираните банки е най-голямата заплаха за стабилността на финансовата система на еврозоната.

„Със сигурност има предупредителни сигнали пред нас“, казва за Financial Times Елизабет Маккол, член на надзорния съвет на ЕЦБ.

„Основните са сфера, върху която вероятно имаме най-малка видимост и където нещата могат да се движат по-бързо от... нормалната динамика на кредитирането – това е пазарът на небанковите финансови посредници“, пояснява тя.

Небанковите финансови посредници, често наричани „сенчесто банкиране“, държат активи на стойност 42,9 трлн. евро през третото тримесечие на миналата година спрямо 38 трлн. евро за традиционните банки.

Растежът на сектора от световната финансова криза е „забележителен“ и „нещо, което винаги ни тревожи“, казва Маккол.

„Това е извън банковия надзорен и регулаторен периметър“, добавя тя, подчертавайки, че непрозрачните връзки между сектора и банките чрез споразумения за обратно изкупуване, кредитни линии или деривати предизвикват тревоги за това какво „се превръща в системни рискове“.

Маккол казва, че има предупредителни знаци за това как рискове могат внезапно да се материализират, включително краха на семейната Archegos Capital Management преди три години, което доведе до загуби за 10 млрд. долара за инвестиционни банки като Credit Suisse и Nomura.

„Имали сме пропуски. Може би дори повече от пропуски“, казва тя, добавяйки, че разпродаването на британските дългови пазари преди две години, в резултат на загуби от сложни, свързани с деривати стратегии на пенсионни фондове, е бил „друг предупредителен сигнал“.

Маккол е единственият гражданин на САЩ, който е част от надзорния съвет на ЕЦБ от създаването му преди десетилетие с цел да след най-големите банки в еврозоната.

Тя казва, че банковият сектор в Европа се е „доказал доста устойчив на фона на някои много значими предизвикателства през последните няколко години“, като капиталовите нива се повишиха с почти една четвърт, а необслужваните заеми са се свили с две трети през последното десетилетие.

„Някои от тези фондове, особено определени хедж фондове, стават толкова големи, че могат частично да движат пазара сами и е малко вероятно да поемат шокове по същия начин, по който го правят банките понякога“, казва тя.

Американските хедж фондове Citadel и Millennium управляват активи за по над 60 млрд. долара.

ЕЦБ „поставя особен фокус върху частния капитал и частните кредитни пазари“, казва тя, предупреждавайки, че експозициите им може да бъдат тясно свързани с тези на банките.

Маккол отхвърля твърдението на някои изпълнителни директори от компании за частни инвестиции, че те намаляват рисковете, като изместват дейностите извън балансите на банките и ги диверсифицират сред инвеститорите.

Според нея техните аргументи повтарят твърденията, направени от онези, които обединяват и продават високорискови ипотечни заеми като обезпечени дългови задължения, преди този пазар да се срине и да причини финансовата катастрофа през 2008 г. „Напомня ми за ипотечната криза“, казва тя.

Маккол, която ще напусне ЕЦБ през ноември, казва, че надзорът проверява дали 113-те банки на еврозоната имат пълна представа за експозицията си към небанковия сектор.

„Ако една институция има кредитни споразумения, търговски споразумения или стратегии за хеджиране, свързани с пазара на небанковите финансови посредници, искаме да знаем каква линия на видимост и надлежни проверки те извършват“, добавя тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:26 | 10.07.24 г.
fallback
Още от Банки и застрахователи виж още