Не виждаме непосредствен проблем, но виждаме потенциален риск, свързан с ипотечното кредитиране, заяви управителят на БНБ Димитър Радев пред БТА, след като централната банка обяви в началото на седмицата, че задължава търговските банки и клоновете, извършващи дейност в страната, да следят за минимум шест показателя при отпускане и предоговаряне на кредити, обезпечени с жилищни имоти.
Показателите включват съблюдаване на съотношения между размера на кредита и стойността на обезпечението при отпускане, съотношение между размера на текущите плащания във връзка с обслужването на кредита, обезпечен с жилищен недвижим имот, и месечния доход на кредитополучателя при отпускане, максималния срок по договора за кредит.
Гуверньорът на БНБ е категоричен, че „в масовия случай и в краткосрочен план кредитополучателите няма да бъдат сериозно засегнати от промените“.
Той напомни, че БНБ за първи път прилага подобен подход по отношение на ипотечното кредитиране и преминава от режим на статистическо наблюдение към режим на надзорно наблюдение и отчетност със съответни задължителни изисквания за банките по отношение на изчисляването на минимален набор от показатели и методика за тяхното прилагане.
По думите му в предприетите мерки към момента няма определени задължителни нива, но такива могат да се определят, ако се наложи.
„Целта на предприетите мерки е да формализираме оценката на риска и да подготвим банковия сектор за адекватна реакция, ако този риск започне да се материализира“, коментира Димитър Радев.
Според него се създава необходимата формална рамка, като банковият регулатор ще разполага с механизми да реагира, ако се наложи. „Подобен подход е напълно в духа на доктрината на БНБ да подготвя сектора за работа при неблагоприятни развития на кредитния пазар, дори вероятността от подобни развития да изглежда минимална в момента“, обясни Радев.
Що се отнася до банките, той напомни, че централната банка е „в активна комуникация през последната година по тази тема“ с тях. „Техните действия и техните показатели са свидетелство за адекватна реакция. Убеден съм, че тя ще бъде такава и по отношение на коментираното решение на БНБ, с което се поставя надзорен акцент върху ипотечното кредитиране“, заяви управителят на БНБ.