Турските власти се готвят да обявят още в понеделник (14 май) поредица от фискални мерки за намаляване на публичните разходи в опит да подпомогнат борбата с упоритата инфлация. Това разкриват източници, цитирани от Bloomberg.
Правителството в южната ни съседка ще въведе нови фискални мерки и ще ускори структурните реформи в икономическата си програма, е заявил министърът на финансите Мехмет Шимшек по време на частна среща с инвеститори в Истанбул в четвъртък.
Ресорното министерство засега отказва да коментира появилата се информация.
Обсъжданите мерки показват тревогата и нуждата от спешни действия от страна на централните банкери, които опитват да ограничат инфлацията възможно най-бързо. Икономисти очакват съвсем скоро годишната инфлация да достигне връх от около 75%, а днес централната банка в страната заяви, че според нея инфлацията ще завърши годината на ниво от 38 на сто.
Мерките за икономии на правителството ще включват преглед на разходите, забавяне на някои публични харчове и намаляване на инвестициите в някои сектори. Ценовата стабилност, укрепването на фискалната позиция, намаляването на дефицита и структурните реформи са били изтъкнати като приоритети на страната в презентацията пред инвеститорите.
Шимшек е инициатор на обрат в политиката на централната банка, който доведе до повишаване на основния лихвен процент с повече от 40 процентни пункта до 50%. Като част от промените централните банкери се опитват да намалят и раздутия бюджетен дефицит, който беше ощетен от предизборните харчове и огромните разходи след земетресението миналата година.