„Европейската централна банка не трябва да чака Федералния резерв, преди да намали лихвените проценти, тъй като двете финансови институции може да не са в синхрон за няколко тримесечия“. Това коментира бившият централен банкер Кристиан Нойер, цитиран от Bloomberg.
„Не е нереалистично да вярваме, че нещата при тях се случват различно, дори ако общото движение върви в една и съща посока. Може обаче да има интервал от няколко месеца или тримесечия в зависимост от обстоятелствата на всяка икономическа или валутна зона“, посочва той.
Забавянето от страна на Фед се оказва ключова тема за представителите на ЕЦБ, докато те обсъждат как ще се развие политиката на централните банки след вероятното намаляване на лихвите по време на следващото им заседание в началото на юни.
Управителят на ЕЦБ Кристин Лагард по-рано коментира, че базираната във Франкфурт централна банка зависи от данните, а не от Фед. Някои централни банкери обаче предупреждават, че колкото по-дълго има разлика между двете институции, толкова по-голямо ще бъде въздействието при облекчаването на паричната политика.
„ЕЦБ отговаря за достатъчно голям паричен съюз, за да може да бъде наистина независима от това, което Фед решава“, казва още бившият гуверньор на Френската централна банка.