Според вицепрезидента на Европейската централна банка Луис де Гиндос финансовата институция е напът да понижи лихвените проценти още на срещата си през юни, предава Bloomberg.
"Ако нещата се развиват в същата посока, както през последните седмици, през юни ще разхлабим рестриктивната си позиция по паричната политика", каза той пред Le Monde в интервю, публикувано във вторник. "Ако приемем, че няма да има изненади дотогава, както се казва на френски, това е "свършен факт", добави банкерът.
Коментарът на Де Гиндос е в унисон с общия консенсус за облекчаването на паричната политика. Това, което ще се случи след юни, е по-спорно, като вицепрезидентът посочи като рискове инфлацията в сектора на услугите, по-силния ценови натиск в САЩ, геополитическата ситуация и потенциалното ѝ въздействие върху цените на петрола.
"Равнището на несигурност прави много трудно да се прогнозира каквото и да било", заяви още Де Гиндос. "Вече споменах юни. Що се отнася до това какво ще се случи след това, склонен съм да бъда много предпазлив", допълни той.
Преди две седмици Европейската централна банка отново запази разходите по заемите си без промяна, тъй като се нуждае от повече сигурност, че инфлацията се забавя към целта от 2%. Така лихвата по депозитите остана на ниво от 4%, а лихвеният процент по основните операции по рефинансиране и този по пределното кредитно улеснение също бяха запазени на текущите им нива от съответно 4,50% и 4,75%.
ЕЦБ поддържа лихвените проценти стабилни от септември, но вече сигнализира, че се очертават облекчения, като централните банкери очакват още няколко подкрепящи индикатора за заплатите, преди да „дръпнат спусъка“ към промяна.
Междувременно бързият растеж на заплатите, разглеждан от ЕЦБ като най-голямата заплаха за инфлация, се забавя, пазарът на труда се смекчава, инвестициите са по-слаби, а банковото кредитиране стагнира, като всичко това сочи към по-нататъшен спад на ценовия натиск.