Европейската централна банка не може напълно да пренебрегне динамиката на инфлацията и паричната политика в САЩ, когато определя своя собствен път. Това смята гуверньорът на Словенската централна банка и член на ЕЦБ Бостян Васле, цитиран от Bloomberg.
„Дори ако условията в двете икономики може да изискват различни реакции, съществуват връзки, които служителите във Франкфурт ще вземат предвид“, заяви той в рамките на пролетните срещи на Международния валутен фонд и Световната банка във Вашингтон.
"Икономическата ситуация в САЩ в момента е различна от тази в еврозоната, така че е логично следствие реакциите да са други. Но това различие има граници", категоричен е Васле.
Изказването му бе отправено, след като ЕЦБ сигнализира, че е готова да намали лихвените проценти през юни, тъй като инфлацията във валутния съюз през март се охлади до 2,4%. Развитията контрастират на тези в САЩ, където постоянното нарастване на цените накара председателя на Федералния резерв Джером Пауъл да даде знак, че централните банкери ще изчакат по-дълго от предвиденото, преди да понижат разходите по заемите.
Няколко централни банкери вече заявиха, че ЕЦБ не е зависима от американската централна банка и че действа въз основа на случващото се в еврозоната. Португалският член на Управителния съвет Марио Сентену заяви пред Bloomberg в сряда, че базираната във Франкфурт централна банка не "гледа към САЩ".
Но Васле твърди, че "има значителна вероятност факторите, които обуславят по-ускорена или по-устойчива инфлация в САЩ, да се проявят и в други части на света, а също и в еврозоната". Той се позова и на "големите търговски и финансови потоци между Европа и САЩ".
Едно от опасенията е, че продължителен период на облекчаване на паричната политика в Европа, ако САЩ не действат в тази посока, може да доведе до спад на еврото. Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард заяви по-рано, че централните банкери ще наблюдават колебанията на данните "много внимателно", въпреки че не се стремят към конкретно ниво.
Първото намаление на лихвения процент през юни все още изглежда вероятно, а през следващите месеци може да последват още, ако икономическите прогнози на ЕЦБ се потвърдят от реалността, смята още Бостян Васле.