Английската централна банка (АЦБ) рискува да задълбочи рецесията в Обединеното кралство, ако скоро не се насочи към разхлабване на паричната си политика, предупреди бившият ѝ главен икономист Анди Халдейн, цитиран от Bloomberg.
Халдейн заяви в подкаста на Bloomberg UK Politics, че доверието в централната банка е застрашено и призова регулатора да обмисли понижаване на лихвите, с което да подкрепи икономиката на Великобритания.
Официални данни от миналата седмица показаха, че Обединеното кралство е изпаднало в техническа рецесия през втората половина на миналата година. Спадът на брутния вътрешен продукт от 0,3% през четвъртото тримесечие остана под прогнозите за нулев растеж на АЦБ.
Някои от членовете на комисията обаче отхвърлят залозите за ранно намаляване на лихвите, като изтъкват признаците на възстановяване на растежа в началото на 2024 г. и упорития ценови натиск в някои части от икономиката.
Халдейн, който беше главен икономист на АЦБ от 2014 г. до 2021 г., напусна централната банка като един от нейните най-ястребово* настроени членове, предупреждавайки за опасност от ново ускорение на инфлацията. Той заяви, че Великобритания в момента я „очаква година с анемичен растеж в най-добрия случай“ на фона на рискове от нов спад.
„Мисля, че балансът на рисковете показва това, да“, заяви Халдейн в отговор на въпрос дали АЦБ може да задълбочи рецесията, ако скоро не разхлаби паричната си политика.
„За мен аргументите за предварително застраховане чрез паричната политика се засилват, а се опасявам, че АЦБ планира да започне разхлабването твърде късно през годината“, добавя той.
Паричните пазари в момента очакват централната банка да започне да намалява лихвите си от техния 16-годишен връх от 5,25% през август, но противоречивите икономически данни от миналата седмица разколебаха очакванията.
Централните банкери, сред които е и гуверньорът Андрю Бейли, заявиха, че ще търсят повече признаци на отслабване на инфлационния натиск, преди да отпуснат хватката си около паричната политика.
"Едно е да не успееш да овладееш инфлацията, докато се ускорява, а съвсем друго е да смажеш икономиката на фона на забавянето", заяви Халдейн. "Този двоен удар върху доверието е нещо, което, ако бях централен банкер в момента, щях да се стремя да избегна."
*Централните банкери, които смятат, че инфлацията е много по-голям бич за икономиката от бавния ръст и следователно рядко гласуват за намаление на лихвените проценти, носят нарицателното "ястреби", а тези, които са предразположени да гласуват за намаляване на лихвените проценти и за стимулиране на икономиката, са „гълъби“ - б. а.