Търсенето на кредити в еврозоната може би е достигнало дъното, след като в продължение на повече от година намаляваше на фона на по-високите лихви и затруднената икономика, и вече му предстои възстановяване, прогнозира Европейската централна банка (ЕЦБ), цитирана от Bloomberg.
Тримесечното проучване за банковото кредитиране на ЕЦБ, публикувано във вторник, показа, че намаляващият апетит за бизнес и потребителски кредити е успял да се възстанови през четвъртото тримесечие.
„За първи път от началото на 2022 г. банките очакват леко нетно увеличение на търсенето на заеми за фирми и жилищни заеми през първото тримесечие на 2024 г.“, коментират от ЕЦБ.
Банките обаче продължиха да затягат кредитните изсиквания, но с по-умерен темп, който вероятно ще се забави допълнително през първите месеци на 2024 г., показва проучването.
Представителите на банката във Франкфурт оценяват каква част от ефектите от безпрецедентното затягане на паричната политика все още предстои да се усетят. Банковото кредитиране е ключов канал, чрез който те искат да намалят икономическата активност и да върнат инфлацията към целта от 2%, без обаче да затрудняват „мекото приземяване“ на европейската икономика.
„Във всички категории заеми спадът в търсенето се дължи на общото ниво на лихвите“, твърдят от ЕЦБ. „Освен това по-слабите инвестиции в дълготрайни активи са причината за спад при търсенето на заеми от страна на фирмите, а по-ниското потребителско доверие и мрачните перспективи за жилищния пазар са потиснали търсенето на заеми от домакинствата“.
Тримесечното проучване, започнато през 2003 г., е публикувано само два дни преди следващото решение за паричната политика на ЕЦБ. Смята се, че регулаторът ще запази основната си лихва непроменена, на ниво от 4%, за трета поредна среща и ще отхвърли залозите на инвеститорите за разхлабване на паричната политика още през април.
Проучването на ЕЦБ показва още, че пазарните очаквания за по-ниски лихви може би вече се отразяват на икономиката, тъй като в края на миналата година бяха облекчени условията за ипотечни кредити.
„Нетното облекчаване в категорията на жилищните заеми не беше съпроводено със съответно намаляване на маржовете по кредитите и настъпи след седем тримесечия на затягане", заяви ЕЦБ.
„Проучването потвърждава, че ефектът от паричното затягане все още се прехвърля активно към потребителите и че икономическата активност ще остане ограничена от рестриктивната политика“, заяви икономистът на ING Берт Колийн в доклад до клиенти. „Това допълнително подготвя средата за първите намаления на лихвите тази година“.