Земетресенията в Турция и Сирия, бурите в САЩ и други природни бедствия са причинили застраховани загуби за 95 млрд. долара през 2023 г., което е по-малко спрямо предходната година, но над дългосрочната средна стойност, съобщи застрахователната компания Munich Re във вторник.
Общият размер на загубите от природни катастрофи, покрити от застраховка, е под сумата от 125 млрд. долара, регистрирана през 2022 г., и под прогнозата за 100 млрд. долара, публикувана миналия месец от конкурента Swiss Re.
Оценката за загубите през 2023 г. от Munich Re, най-големия презастраховател в света, обаче е над средното 10-годишно ниво от 90 млрд. долара и доста над средното 30-годишно равнище от 57 млрд. долара, съобщава Ройтерс.
Земетресенията в Турция и Сирия бяха най-разрушителните събития, причинявайки смъртта на 58 хил. души, общи загуби за 50 млрд. долара и загуби, покрити от застраховки, за 5,5 милиарда долара.
Това, което изпъква през 2023 г., обаче не са големи единични събития, а множество изключително сили регионални бури в САЩ и Европа, които се увеличават в резултат на климатичните промени, посочва Munich Re.
„Фоновият шум става по-силен. Събитията със загуби, които преди бяха определяни като вторични и признавани като по-малко значителни „странични рискове“, се превърнаха в огромен двигател на загуби“, казва Ернст Раух, главен учен по климата в Munich Re, за Ройтерс.
Общите загуби от природни катастрофи, включително непокритите от застраховка, възлизат на 250 млрд. долара през 2023 г. Сумата е сходна на тази от 2022 г. и средната за предишната пет години, но е над 10-годишните и 30-годишните тенденции.
Северна Америка отново формира голям дял от загубите, макар че сезонът на ураганите бе сравнително слаб.
Учените твърдят, че затоплянето на атмосферата на Земята ще причини повече вреди през следващите десетилетия.
В някои случаи застрахователите повишават тарифите, които начисляват в резултат на нарастващата вероятност от бедствия, а на някои места са спрели да осигуряват покритие.