fallback

Хаскел от АЦБ: Няма перспективи за разхлабване на паричната политика в близкото бъдеще

Според него инфлацията при храните остава една от причините за упоритата инфлация

22:30 | 28.11.23 г.
Автор - снимка
Създател

Не се очаква Английската централна банка (АЦБ) да разхлаби паричната си политика в близкото бъдеще, тъй като лихвите трябва да останат „по-високи за по-дълго време, отколкото мнозина очакват“, заяви централният банкер Джонатан Хаскел, цитиран от Bloomberg.

В текста, подготвен за речта му, която той трябва да изнесе в University of Warwick във вторник, Хаскел посочва, че твърдението, че „заради забавящата се инфлация лихвите могат да бъдат намалени по-рано“ не е вярно. Той допълни, че пазарът на труда във Великобритания остава „исторически затегнат“. 

Хаскел е един от ястребите* на деветчленната комисия, определяща паричната политика. Той беше от малкото централни банкери, които гласуваха за повишение на лихвите с четвърт пункт на срещата този месец до 5,5%, когато мнозинството реши лихвите да останат на текущото им равнище от 5,25%.

Коментарите му допълниха тези, които Дейв Рамсдън, заместник-гуверньор на АЦБ, направи пред Bloomberg TV по-рано във вторник. Рамсдън заяви, че инфлацията в Обединеното кралство става все по-„вътрешна“ и ще бъде „трудно да се изкорени от системата“.

Хаскел предупреждава, че натискът върху заплатите може да остане, ако хората искат по-високи доходи, за да компенсират инфлационните ефекти. „Работниците могат да настояват за по-високи заплати както заради очакванията за по-висока инфлация, така и за да възстановят предишните нива на реалните доходи“, посочва той.

Според него скоростта, с която се затяга пазарът на труда в Обединеното кралство, е безпрецедентна. „Чувствителността на инфлацията в Обединеното кралство към шоковете при цените на енергията е по-голяма в сравнение с тази в други страни“, допълва той. Шоковете при цените на храните в Обединеното кралство също се оказват „по-упорити от други ценови шокове“.

„Ефективността на пазара на труда, измерена с баланса между търсенето и предлагането, изглежда е нарушена след пандемията, което е причина за затягането на пазара на труда“, коментира Хаскел. „Растежът на производителността все още е в застой, което оказва натиск върху разходите,“ добавя той.

Хаскел твърди, че Английската централна банка е била права при първоначалния си анализ, че поскъпването на енергията е довело до „преходна“ инфлация, но поредицата от шокове след това е направила ръстът на потребителските цени постоянно висок.

„Ключово е, че никой не би могъл разумно да предвиди тази безпрецедентна поредица от шокове“, признава той.

*Централните банкери, които смятат, че инфлацията е много по-голям бич за икономиката от бавния ръст и следователно рядко гласуват за намаление на лихвените проценти, носят нарицателното "ястреби", а тези, които са предразположени да гласуват за намаляване на лихвените проценти и за стимулиране на икономиката, са „гълъби“ - бел. авт.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:01 | 28.11.23 г.
fallback
Още от Банки и застрахователи виж още