Ако има нещо, което както крипто-, така и традиционните пазари обичат безрезервно, то това е евтината фиатна ликвидност. Американският Федерален резерв, най-влиятелната централна банка в света, вероятно ще предприеме мерки в тази посока догодина, съобщава CoinDesk.
Очаква се Фед да е най-гълъбово (използва се, когато се има предвид по-смекчена парична политика, бел. ред.) настроената сред централните банки на развитите икономики през 2024 г. Трейдърите очакват поне 100 базисни пункта – или 1 пр. п. – намаление на лихвените проценти от настоящия им диапазон от 5,25-5,5%, посочват от Deutsche Bank Research. Това ще ограничи привлекателността на долара като актив с относително висока доходност.
Според нидерландската ING американската икономика и темпът на инфлация се очаква да се забавят догодина, което ще позволи на Фед да осъществява една по-свободна парична политика.
В доклада си World at Glance от 19 ноември Bank of America посочва, че тенденцията се обръща за американската валута и тя може да започне да се коригира по-широко в посока надолу следващата година.
„Въпреки че все още предвиждаме САЩ да се представят сравнително добре през следващата година спрямо други големи икономики, перспективата за евентуално икономическо приземяване и съответното облекчаване от страна на Фед, дори заедно с облекчаването на други места, трябва да осигури широко облекчение за валутите по целия свят“, посочват стратезите на Bank of America.
По-евтиният долар обикновено носи попътен вятър за рисковите актииви, включително криптовалутите. Заради статута си на международна резервна валута, когато доларът поскъпва, това води до финансово затягане на много други места по света, което на свой ред обезсърчава поемането на риск.
Графиката показва, че повечето централни банки на развити икономики, начело с Фед, се очаква да намалят лихвените проценти догодина, след като ги повишаваха значително през последните 18-20 месеца в опит да ограничат инфлацията.
Координираното облекчаване на паричната политика би могло да компенсира евентуални повишения на лихвите от Японската централна банка, която се смята за значителен източник на несигурност за пазарите. Японската централна банка постепенно се отдръпва от своята свръхразхлабена парична политика тази година, въпреки че основната ставка остава под нулата.