Поддържането на лихвите на ниво от 4% за по-дълго време може да е достатъчно, за да се овладее инфлацията, казаха двама служители на Европейската централна банка (ЕЦБ) ден след като разходите по заемите бяха повишени. Соред икономистите и пазарните участници – за последен път, пише Bloomberg.
„Вярваме, че с последното повишение на лихвите, ако те останат на текущото равнище за известно врене, това може да е достатъчно, за да се върне инфлацията към целта от 2%“, каза заместник-гуверньорът на ЕЦБ Луис де Гиндос пред испанското радио „Cope" в петък.
Гуверньорът на Естонската централна банка Мадис Мюлер беше още по-категоричен.
Централните банкери „дадоха ясно да се разбере, че, доколкото ни е известно, през следващите месеци не се очаква лихвите да бъдат повишени допълнително“, заяви той в блог публикация.
Коментарите на останалите централни банкери са много по-категорични от тези на гуверньора Кристин Лагард от четвъртък, след като централната банка повиши лихвите за десети пореден път. „Не можем да потвърдим“, че лихвите са достигнали своя връх, заяви тя, макар и да призна, че сега фокусът вероятно ще се измести върху това колко дълго време ще останат на такива рестриктивни нива.
Според Лагард „стабилно мнозинство“ от представители на ЕЦБ е подкрепило решението от тази седмица, като все пак призна, че е имало и такива, които са предпочитали да се направи пауза този път. Въпреки че все по-често се чуваха предложения лихвите да бъдат оставени без промяна заради влошаващите се икономически перспективи за еврозоната, нивото на инфлацията от 5,3% все още е над два пъти по-високо от целта на регулатора.
Други централни банкери като шефът на Френската централна банка Франсоа Вилроа дьо Гало, заявиха, че фискалната и паричната политика трябва да бъдат по-добре координирани в еврозоната, като е нужна по-голяма отговорност по отношение на държавните разходи, за да се избегне стимулирането на инфлацията.
Той каза още, че преговорите за нови фискални правила в Европейския съюз са възможност за такова регулиране и трябва да има „задължителни граници“ за годишните усилия за консолидиране на публичните финанси.
Според Вилроа има някои оптимистични признаци за забавяне на инфлацията, но тя все още остава „твърде силна“. Той отказа да коментира директно решението на ЕЦБ от четвъртък да удължи своя рекорден цикъл от лихвени повишения с десето поредно такова.
„Паричната политика е най-важното средство за защита и основното лекарство срещу ускорената инфлация“, каза Вилроа в реч на конференцията Eurofi в Сантяго де Компостела, Испания. „Нашата обща борба срещу инфлацията обаче изисква по-добре премерена комбинация от политики“, каза той.
Министърът на икономиката на Испания Надя Калвиньо също направи първите си коментари на конференцията в Сантяго де Компостела, Испания.
„Със сигурност ще обърнем голямо внимание на обясненията на ЕЦБ във връзка с решението им от четвъртък, което очевидно, и предполагам, че те го ще потвърдят, вероятно е последното в този безпрецедентен цикъл на бързо повишаване на лихвите, който наблюдавахме последните 12 месеца“, каза тя пред репортери в на срещата, на която Калвино е домакин и присъстват шефовете на финансовите институции в Европейския съюз и гуверньорите на централните банки.