fallback

Централните банки се готвят за "по-високи лихви за по-дълго време"

През следващите около 10 дни ще бъдат определени лихвите в страните на 7 от 10-те най-търгувани валути в света

08:21 | 13.09.23 г. 1

Световната икономика преминава към период на по-високи лихвени проценти за по-дълго време, което прави предстоящите решения на централните банки в развиващия се свят ключови за очертаването на нюансите в това затихнало състояние, пише Bloomberg.

През следващите около 10 дни ще бъдат определени лихвите в страните на 7 от 10-те най-търгувани валути в света, включително долара и еврото, което ще установи продължителен период на парична политика, ограничаваща икономиката.

Има известна неяснота относно някои от тези решения, като например на Европейската централна банка (ЕЦБ) в четвъртък. Нараства консенсусът, че дори институциите, които вероятно ще оставят лихвите без промяна, като Федералния резерв, ще искат да подсилят предпазливостта си относно инфлацията, след като я изпуснаха от контрол през 2021 г.

"По-високи лихви за по-дълго време" беше основната тема, която политиците обсъждаха по време на изнесеното заседание на Фед миналия месец в Джаксън Хоул, щата Уайоминг. И макар че началото на най-рязкото затягане на лихвите от едно поколение насам се различаваше от двете страни на Атлантическия океан, сега, когато се вижда перспективата за край на тези увеличения на лихвите, се наблюдава по-обединено чувство за цел.

Мистерията ЕЦБ

Първа ще трябва да вземе решение Европейската централна банка, чиито централни банкери ще бъдат изправени пред изключително оспорвано решение в четвъртък дали да продължат да повишават лихвите, или да направят пауза.

Икономистите са почти равномерно разделени в мнението си за решението. Паричните пазари определят 45% възможност за десето поредно увеличение на основните лихви до 4%, което е спад спрямо очакванията от над 60% миналия месец. Причината е в данните, които трейдърите отчитат, а те сочат отслабване на германската икономика. Последно повишение с четвърт пункт не е напълно изключено, като залозите са за такъв ход по-скоро до края на годината.

Независимо към какъв вариант ще се насочат председателят Кристин Лагард и нейните колеги, вероятно по-трудното предизвикателство ще бъде да убедят финансовите пазари, че ще запазят политиката си затегната толкова дълго, колкото е необходимо, за да укротят цените, дори и при забавяне на икономическия растеж.

Тя може да стъпи на основите, които членът на Управителния съвет на Франция Франсоа Вилроа дьо Гало започна да полага още през януари, когато заяви, че времето, през което лихвените проценти ще останат високи, е от значение "поне толкова", колкото и самото им равнище. Сега той дори настоява, че "продължителността има по-голямо значение".

Оптимизмът на Фед

Следващата сряда вниманието ще се насочи към Федералния резерв в САЩ. Служителите там стават все по-оптимистично настроени, че могат да потиснат инфлацията, без да причинят сериозна икономическа болка. Пазарите на облигации не дават почти никакъв шанс за повишение на лихвите на предстоящата среща, а икономистите са единодушни, че ставките ще останат стабилни след ясните сигнали от страна на лидерите на Фед, че планират да преустановят всякакви повишения този месец.

Останалата част можете да прочетете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:21 | 13.09.23 г.
fallback
Още от Банки и застрахователи виж още