Българската народна банка (БНБ) и банките са извървели 95% от пътя си към еврото в подготовка за приемането му в България и е странно сега тепърва да се мисли дали общата европейска валута трябва да се приеме. Този коментар направи пред депутатите от Комисията по въпросите на Европейския съюз управителят на централната банка Димитър Радев.
Той увери, че дигитализацията в банковата система е напреднал процес и до края на тази година, когато е срокът за подготовка, тя ще е готова за приемането на европейската валута у нас. Гуверньорът на БНБ потвърди, че 1 януари 2025 г. е възможна и реалистична дата България да стане член на еврозоната.
Димитър Радев подчерта, че банките и БНБ в голяма степен вече са част от еврозоната. „Остават обаче другите институции и бизнесът да се подготвят. Решението за приемане на еврото е политическо и трябва да се вземе от парламента“, подчерта гуверньорът. Управителят на централната банка изрази притеснението си от дисбаланса, който се получава тъкмо в тази голяма степен на подготвеност от страна на банковия сектор за разлика от пътя, който трябва да извървят политиците и останалите институции.
Като пример, че нещата в този процес не стоят много добре, той посочи „Български пощи“, що с отнася до процеса на финансиране там.
Радев напомни, че България вече е член на банковия съюз и участва пълноценно в дейността му, а българският банков сектор е успешно интегриран в европейските банкови институции. По думите му, за да се финализира процесът, не са поставени допълнителни условия или критерии, насочени към БНБ и банковия сектор.
От партия „Възраждане“ изразиха мнение, че не се иска напускане на банковия съюз, но предлагат да се изчака провеждането на референдум по темата за приемането на европейската валута у нас.
По време на изслушването Димитър Радев посочи както технически, така и законови нерешени въпроси. Той се съгласи, че при предишния парламент бяха одобрени „тежки текстове“, отнасящи се до работата на централната банка. Според него в напреднала фаза на съгласуване с Европейската централна банка е проектът, изготвен от БНБ, по който тя ще работи и след влизането в еврозоната.
Димитър Радев съобщи за провеждане на информационна кампания за въвеждане на еврото в България и припомни, че тя трябваше да започне от 1 октомври 2021 г. По думите му вече е натрупан голям информационен масив по темата, създаден е и специализиран сайт. „Целият този масив е собственост на Министерството на финансите и то отговаря за стартиране на информационната кампания“, уточни той и посочи, че вече има и сключени договори с медии за участие.
Управителят на БНБ е на мнение, че процесът по въвеждане на еврото зависи не само от техническата подготовка, но много важна е и нормативната уредба. „Има един пакет проектозакони, които са в компетенцията на БНБ, и централната банка е готова в началото на септември да ги внесе за обсъждане в парламента“, обясни Радев.