"Възраждане" предлага д-р Любомир Христов за управител на БНБ. За тази номинация на партията съобщи на брифинг в Народното събрание председателят на парламентарната група на партията Костадин Костадинов.
„Ако трябва да се избере професионалист за поста, смятам, че шансовете са на страната на д-р Христов", подчерта той. Костадинов уточни, че кандидатурата не е политическа, а експертна.
"Ако получа подкрепата на народните представители, смятам да работя стриктно в рамките, правомощията, задълженията, според закона за БНБ, така че в течение на моя мандат банката да остане българска и народна“, увери претендентът за гуверньор.
Според него централната банка функционира добре след 2014 г. и няма нужда от особени сътресения и иновации. За шансовете да бъде избран за управител на БНБ, д-р Христов заяви: „Не е въпрос към мен това. Аз се явявам, за да представя виждания и възможности за българската финансова система".
Що се отнася до въвеждане на европейската валута, той обясни, че еврото трябва да бъде въведено у нас, но не сега, а когато страната е готова. По думите му това зависи от "степента на реална конвергенция или сближаване със средноевропейското равнище, което ще отнеме години".
Той е на мнение, че референдумът за запазване на българския лев като единствена национална валута в България до определен срок е „изключително смислен и важен“. По думите му преждевременното въвеждане на еврото през 2025 г. ще струва много на дребните и средни предприемачи, на хората на наемния труд, на пенсионерите, а полза ще има финансовият сектор.
От "Възраждане" подчертаха, че остават на позицията си, че еврото у нас не трябва да бъде въвеждано никога, но уточниха, че приемат различни мнения и оценяват експертния капацитет и потенциал на д-р Христов.
Любомир Христов е завършил висше образование с образователно-квалификационна степен "магистър" в УНСС – София и е с придобита специалност "Планиране и прогнозиране на икономически системи". През 1990 г. придобива докторска степен по "Макроикономика", а през 2005 г. професионална квалификация по финансово планиране, застраховане, инвестиции, пенсионни системи, данъчно и наследствено планиране, пари и капиталови пазари в Американския колеж в Bryn Mawr, Пенсилвания. Притежава допълнителни специализации по макроикономическо финансово програмиране и политика от Института на Международния валутен фонд и квалификационен курс към Японската импорт-експорт банка.
Христов работи над 30 години в сферата на финансите, икономиката и банковото дело. Професионалният му опит започва през 1980 г. като главен асистент в УНСС. От 1991 г. до 1994 г. е главен икономист и член на управителния съвет на БНБ. От 1995 г. е съветник на изпълнителния директор на Световната банка, а от 2007-2008 г. е изпълнителен директор на Централния депозитар в България. През 2008 г. става член на експертна група по финансово образование към Европейската комисия, като през 2011 г. е член на банковата консултативна група към европейския банков орган. От 2014 г досега е член на консултативна група по ценни книжа и пазари към европейския орган по ценни книжа и пазари.