Вероятността САЩ да изпаднат в рецесия намалява заради силния пазар на труда и тенденцията за забавяне на инфлацията, според финансовия министър на САЩ Джанет Йелън.
Забавянето на потребителските разходи може да бъде цената, която трябва да се плати за приключване на кампанията за ограничаване на инфлацията, коментира тя в интервю за Bloomberg News.
Коментарът ѝ е в рязък контраст с по-широките опасения за рецесия отвъд Атлантика.
В САЩ бизнес активността се разшири в началото на юни с най-бавните темпове от три месеца заради по-дълбокия спад на фабричната активност.
Досега икономиката на САЩ се оказа устойчива. Данните за заетостта през май показват, че ръстът на работните места надхвърля всички прогнози на икономистите. Строителството на жилища и продажбите на дребно за миналия месец също показаха изненадваща устойчивост на фона на агресивното затягане на паричната политика от страна на Федералния резерв.
Йелън признава, че що се отнася до потреблението, ще трябва „да видим известно забавяне на разходите, за да овладеем инфлацията“. Та допълва, че основната инфлация – показателят, който ползва Фед при формиране на политиките си, е „доста висока“.
Данните за динамиката на потребителските цени в САЩ показват, че основната инфлация през май се ускорява с 5,3% на годишна база. Увеличението обаче се определя най-вече от разходите за жилищата.
Що се отнася до дебата сред някои икономисти за това дали Фед трябва да повиши целта си за инфлация от 2%, приета по време на слаб растеж и инвестиции, на 3%, Йелън посочи, че такава дискусия не е подходяща в момент, когато централната банка се опитва да овладее ценовия скок.
Председателят на Фед Джером Пауъл отхвърли идеята за промяна на целта от 2%.