Предаването на замразени руски активи на Украйна под формата на репарации може да бъде лош сигнал за пазарите, са коментирали от Европейската централна банка (ЕЦБ) пред Европейската комисия, пише Financial Times. По време на дискусия в Брюксел от банката са обърнали внимание върху отражението на този ход на финансовота стабилност и на еврото като глобална валута. ЕС е блокирал над 200 млрд. евро средства на руската централна банка заради войната в Украйна.
Тези коментари са на фона на желанието на ЕС да използва по някакъв начин замразените руски активи за възстановяване на Украйна след военната инвазия на Русия. Според ЕЦБ подобен ход може да накара други централни банки да изтрият резервите си в евро и така да разклатят еврото. Това вероятно ще стане факт, ако ЕС действа без решение от Г-7, допълват от банката.
В Брюксел обмислят редица варианти, които не включват изземване на руските активи и директното им предаване на Киев. Един от вариантите е управлението на замразените средства и предаването на печалбите на Украйна. Различните опции се анализират много внимателно от всяка гледна точка и риск, допълва FT.
В плановете попадат също и клиринговите къщи, които трупат милиарди от сетълмента на санкционираните руски активи. Няма правно определение на кого принадлежат тези средства и според източници на FT клиринговите къщи са склонни да го прехвърлят към Украйна.
От ЕК отказват коментар пред изданието, но идеята за използването на руските активи за възстановяване на Украйна изнервя лидерите на европейските държави. Никой няма съмнение, че морално това е правилно, но е много трудно да се каже как да стане законно, разказват източници на изданието.
Засега правителството на Белгия заяви, че ще използва парите от данъците, получени от клиринговата къща Eurclear върху печалбата от управлението на руски активи, за военна и хуманитарна помощ за Украйна и подкрепа на украинските бежанци в страната. Очакванията на белгийското правителство, че само по това перо в бюджета ще постъпят 625 млн. евро през 2023 година.
Дебатите по темата вероятно тепърва ще се разгарят, след като в американския Сенат беше внесен закон, подкрепен и от двете политически сили в САЩ, който ще даде правото на президента Джо Байдън да предаде задържани руски активи за възстановяването на Украйна.