Българската народна банка (БНБ) ще приспадне средства за предварителните годишни вноски на кредитните институции в Единния фонд за преструктуриране (ЕСП) за 2023 г. от Фонда за преструктуриране на банки към централната банка, съобщи банковият регулатор на сайта си. Вноските са защитен механизъм за съхраняване на стабилността на банковата система срещу възникване на неблагоприятни кредитни рискове за нея.
Решението на централната банка е взето след уведомление от ЕСП и в съответствие със Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници.
През 2022 г. не са упражнявани правомощия по преструктуриране по отношение на кредитни институции или на клонове на кредитни институции от трети държави, лицензирани в България, и съответно не са разходвани средства от ФПБ във връзка с предприемане на действия за преструктуриране или прехвърляне на извънредни вноски към ЕФП, пише в годишния доклад на Фонда за преструктуриране на банките.
Към 31 декември 2022 г. средствата в подфонда, предназначен за вноски в ЕФП, възлизат на 472,209 млн. лв.
Investor.bg припомня, че създаването на Фонда за преструктуриране на банките беше заложено в Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници, който беше обнародван през 2015 г.
Текстовете в закона се отнасят не само за банките, които имат лиценз за банкова дейност в България, а и за клоновете на кредитните институции от трети държави.
Със закона се създаде процедура за възстановяване и преструктуриране на банки в България в случай на появата на системни проблеми. Българското законодателство е приведено в съответствие с европейска директива.
В началото на април 2019 г. със Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници парламентът прехвърли Фонда за преструктуриране на банки към Българската народна банка. Това е и част от плана за присъединяване на страната ни към ERM II и Банковия съюз.
Единният механизъм за преструктуриране е вторият стълб на Банковия съюз, който цели да осигури централизирано преструктуриране на проблемни банки, като разходите за данъкоплатците и реалната икономика бъдат сведени до минимум. Ключов елемент на ЕМП е създаването на Единен фонд за преструктуриране, финансиран от банковия сектор, който функционира от 1 януари 2016 г.