Инфлацията в Германия се забави през април до сравнително високо равнище. Потребителските цени са се повишили със 7,2% в сравнение със същия месец на миналата година, съобщи Федералната статистическа служба в сряда. Годишният темп на инфлация вече се бе забавил през март.
Въпреки това инфлацията остава значително над целевата стойност на ЕЦБ от 2,0%. „Все още не сме приключили с повишаването на лихвените проценти, все още има какво да се направи", заяви ръководителят на Бундесбанк Йоахим Нагел, цитиран от DPA. Според него паричната политика трябва да остане постоянна, защото инфлацията често се оказва „обемисто явление“.
„Всъщност може би навлизаме в крайната фаза, в смисъл че достигаме до област на паричната политика, която може да се опише като рестриктивна", обяснява Нагел в интервю за Deutschlandfunk. С това той обозначава ниво на лихвените проценти, което забавя икономиката.
Нагел е убеден, че паричната политика вече оказва влияние върху инфлацията. Първите признаци за това могат да се видят в кредитирането, икономическата активност и забавянето на общата инфлация, пояснява той.
Федералната статистическа служба потвърди първоначалната оценка с окончателните данни за април. „Храната остава най-силно движещата сила на цените сред стоките и услугите в потребителската кошница през април", обясни председателят на агенцията Рут Бранд.
Според данните храните са поскъпнали със 17,2% през април в сравнение със същия месец на миналата година. Това е първият случай през тази година, в който тенденцията на нарастване на цените в този сектор отслабва: през януари цените на храните са били с 20,2% над нивото от същия месец на миналата година, през февруари - с 21,8%, а през март - с 22,3%.
За сметка на това през април нарастването на цените на енергията отново се ускори. Цените на енергоносителите са се повишили с 6,8% на годишна база. От март до април потребителските цени са се увеличили общо с 0,4%. И тук органът от Висбаден потвърди първоначалната си оценка.
Европейската централна банка (ЕЦБ) е в разгара на борбата с продължаващия ценови ръст. Инфлацията остава значително над целевата стойност на централната банка от 2,0%. Нагел можел да си представи по-голямо увеличение на лихвения процент при последното повишение на ЕЦБ - с 0,5 вместо с договорените 0,25 процентни пункта. Заедно с договореното намаляване на баланса обаче „комбинацията от тези две мерки е правилна", добавя той.