fallback

Сътресенията на световните пазари обхванаха и европейските банки*

Индексът Euro Stoxx Banks е напът да отбележи най-лошия си ден от юни

14:34 | 10.03.23 г. 2

Акциите на европейските банки поевтиняват рязко в търговията в петък (10 март), след като тревогите около американската банка SVB Financial, чиито книжа се сринаха с 60% в четвъртък, се разпространиха по света, съобщава CNBC.

Сътресенията последваха съобщение от фокусирания върху технологичния сектор кредитор за увеличение на капитала, което цели да се компенсират загубите от продажбата на облигации.

Индексът Euro Stoxx Banks е напът да отбележи най-лошия си ден от юни 2022 г., воден от спад от близо 5% на Deutsche Bank до 10,71 евро. Акциите на Societe Generale поевтиняват също с 4,85% до 25,43 евро, а на HSBC – с 4,62% до 592,40 паунда. При ING Groep спадът е подобрен – от 4,43% до 12,46 евро, а на Commerzbank е малко по-слаб – с 3,54% надолу до 11,31 евро.

Silicon Valley Bank е силно насочена към стартъп компании, особено подкрепяни от рискови инвеститори компании в сектора на технологиите и естествените науки в САЩ. 40-годишната банка бе принудена да продаде спешно ценните си книжа в четвъртък, разделяйки се с активи за 21 млрд. долара, което ще доведе до загуба от 1,8 млрд. долара, докато в същото време привлече 500 млн. долара от компанията за рискови инвестиции General Atlantic, показа актуализация на финансовите дейности от сряда.

Компанията заяви в писмо от главния изпълнителен директор Грег Бекер в сряда, че е продала „по същество всичко“ от наличните за продажби облигации и цели да привлече 2,25 млрд. долра чрез обикновен капитал и конвертируеми привилегировани акции.

Федералният резерв на САЩ повишава основните лихви агресивно през последната година, което може да доведе до спад на стойностите на дългосрочните облигации, а SVB планира да реинвестира постъпленията от продажбите си в краткосрочни активи.

Милиардерът инвеститор и главен изпълнителен директор на Pershing Square Бил Акман каза в туит в петък, че ако SVB фалира, това може да „унищожи важен дългосрочен двигател на икономиката, тъй като подкрепените от рискови инвестиции компании разчитат на SVB за заеми и съхранение на оперативните си пари в брой“.

Ако частният капитал не успее да осигури решение, трябва да бъде обмислен държавен спасителен заем, допълва той.

Ръс Молд, инвестиционен директор на британската инвестиционна платформа AJ Bell, заяви, че съобщението на SVB не трябва да се възприема като „голяма изненада“ след период, в който „апетитът на кредиторите и инвеститорите към тази част от пазара пресъхна“.

„В силно взаимосвързаната банкова индустрия обаче не е толкова лесно да се разделят този тип събития, което често подсказва уязвимостите на по-широката система. Фактът, че пласирането на акции на SVB е придружено от бърза продажба на портфейла с облигации предизвиква опасения“, казва Молд.

„Много банки държат големи портфейли от облигации и нарастващите лихвени проценти намалят стойността им – ситуацията със SVB напомня, че много институции седят върху големи нереализирани загуби от притежанията си в инструменти с фиксирана доходност“.

* Данните са актуални към 14:00 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:38 | 10.03.23 г.
fallback
Още от Банки и застрахователи виж още