Според него кредитирането и подкрепата на малките и средни предприятия е ключово, особено в условия на криза. „ББР трябва да регулира държавните дисбаланси, трябва да се фокусираме и върху определени приоритетни сектори и географското разпределение. Банката не работи оптимално. Чрез отсъствието на клонова структура тази банка е обречена на провал", е мнението на Александър Пулев.
Министърът съобщи, че теоретичният лимит за кредитиране е 5 млн. лв., а реално средният кредит е под 400 хил. лв. Той се надява, че това ще се промени след назначаването на ново ръководство на държавната банка. Пулев подчерта, че ББР може да помогне с финансиране на бизнеса, включително и с допълнителни средства от Министерския съвет, но смята, че те ще се отпуснат, след като банката заработи ефективно.
Министърът обяви, че в ББР вече има нов инструмент за земеделците, които са определяни като високорискова индустрия. По думите му техният бизнес модел не се разбира и достъпът им до финансиране е отрязан на практика от търговските банки, но се надява тази празнина да се запълни от ББР.
Пулев съобщи и за друг финансов инструмент за малкия и среден бизнес, който ще осигури достъп до публичните пазари чрез Българска фондова борса.
„По Плана за устойчивост 600 млн. лв. ще бъдат на разположение на микро- и малките предприятия по четири процедури до края на годината, съобщи министърът на иновациите и растежа. – Над 2500 фирми имат интерес към първата процедура – за технологична модернизация". Втората процедура на стойност над 30 млн. лв. е за киберсигурност, и е отворена до 19 декември.
Какъв финансов ресурс от Фонд на фондовете ще отиде към бизнеса и по-лесно ли ще се управляват средствата му след назначаването на нов надзорен съвет?
Гледайте още видеа в сайта на Bulgaria ON AIR.