Руският бизнесмен Михаил Фридман предлага да прехвърли 1 млрд. долара от личното си богатство в украинска банка, на която е съосновател - предложение, което според запознати има за цел да убеди Обединеното кралство да отмени санкциите срещу него, пише The Wall Street Journal.
Според американски представители предложението на Фридман е едно от няколко, които ръководители на предприятия, банки и компании, включени в черния списък, тихомълком отправят към западните власти, докато тези държави провеждат кампания за икономическо осакатяване на Русия в отговор на войната в Украйна.
Пред WSJ Фридман отрече да е отправял предложение към Украйна.
„Обединеното кралство не одобрява каквото и да е избягване на санкции", заяви британското външно министерство.
През март, след инвазията на Русия в Украйна, западните съюзници наложиха санкции на руски олигарси и политически съюзници на руския президент Владимир Путин. Сред лицата, към които се насочиха Европейският съюз и Обединеното кралство, бяха Фридман, който притежава контролния пакет акции в „Алфа банк“, и неговите бизнес партньори Пьотър Авен и Герман Хан.
Авен и Хан отказват коментар.
Въпреки че нито един от тях не е санкциониран от САЩ и те настояват, че нямат влияние върху правителството в Москва или върху изпълнението на войната в Украйна. „Алфа банк“, една от най-големите частни финансови институции в Русия, е включена в черния списък на Министерството на финансите на САЩ.
Войната в Украйна наруши равновесието, което Фридман, роден в Украйна по времето на Съветския съюз, от десетилетия умело поддържа между западните и руските си бизнес интереси.
От март насам активите му в Обединеното кралство са замразени, а компаниите и инвеститорите прекъсват връзките си с него, за да избегнат санкции.
„Алфа Банк“ в Украйна предложи на официалните лица в Киев да бъде разрешено на Фридман да прехвърли 1 млрд. долара от личното си богатство в банката, заяви Роман Шпек, председател на надзорния съвет на финансовата институция. Тези пари ще бъдат използвани за финансиране на важни проекти в Украйна, свързани с инфраструктурата, здравеопазването, продоволствената и енергийната сигурност, каза той.
„Банката би искала, като една от най-големите частни банки в Украйна, системни банки, да бъде активен участник във възстановяването на украинската икономика след войната", каза Шпек, бивш украински министър на икономиката.
Той добави, че „Алфа Банк Украйна“ е изпратила предложението си до Националната банка на Украйна през юни. Говорител на Националната банка на Украйна, централната банка на страната, която контролира финансовия сектор и би трябвало да одобри подобно прехвърляне, не коментира темата. Шпек отрече, че предложеното прехвърляне има за цел да осигури облекчаване на санкциите.
„За нас това е наистина важен икономически проект и бихме искали да избегнем всякакви спекулации, че Фридман и неговите партньори биха искали да инвестират 1 млрд. долара в Украйна, за да получат нещо в друга държава", каза Шпек. „Не виждам това като някаква спекулация или игра, която в бъдеще може да помогне за избягване или отмяна на санкциите. Това е напълно различен въпрос“.
Фридман ще се нуждае от специално разрешение от ЕС, за да има достъп и да превежда пари от сметките си там в Украйна. Миналата седмица „Алфа Банк Украйна“ подаде петиция до Съвета на Европа от негово име, каза Шпек.
Говорител на Съвета на Европа не е отговорил на молбата за коментар.