fallback

Финансовите министри от еврозоната не избраха директор на спасителния фонд

Кандидатите за управляващ директор на Европейския механизъм за стабилност са трима, а след страните липсва единомислие кой да наследи Клаус Реглинг

20:05 | 16.06.22 г.
Автор - снимка
Редактор

Финансовите министри на страните от еврозоната решиха да отложат гласуването за смяна на напускащия ръководител на спасителния фонд на блока в четвъртък, тъй като страните остават разединени относно наследника на пенсиониращия се Клаус Реглинг, съобщи Ройтерс.

Европейският механизъм за стабилност (ESM) проведе годишната си среща в четвъртък в Люксембург. Кандидатите за негов управляващ директор са трима - бившият финансов министър на Люксембург Пиер Граменя, бившият финансов министър на Португалия Жоао Леао и висшият служител на Европейската комисия Марко Бути от Италия.

Служител, запознат с дискусиите, е казал пред Ройтерс, че гласуването е трябвало да бъде отложено, тъй като липсва необходимото квалифицирано мнозинство, за да бъде избран кандидат. Служителят е добавил, че патовата ситуация до голяма степен се дължи на нежеланието на Италия да оттегли Бути от надпреварата, въпреки че той е кандидатът, получил най-малко гласове сред тримата при нерешителен предварителен вот.

За да сложи край на патовата ситуация, Рим неофициално е маркирал идеята в замяна в Италия да бъде разположена централата на нова агенция на ЕС срещу прането на пари, е казал още служителят, пояснявайки, че не е провеждана официална дискусия по този въпрос.

От Министерството на финансите на Италия са отказали коментар.

Втори източник на Ройтерс е казал, че Бути все още е кандидат, който може да надделее над останалите.

ESM е европейски кредитор от последна инстанция за правителствата, създаден в разгара на кризата с държавния дълг през 2012 г., който издава облигации, гарантирани от всичките 19 държави в еврозоната. Той има кредитен капацитет от 500 млрд. евро.

Европейският механизъм за стабилност може също така да отпуска превантивни кредитни линии на държави, преди те да бъдат откъснати от пазарите, директно да рекапитализира банки или да отпуска заеми на правителства за тази цел и да изкупува държавен дълг на първичния и вторичния пазар.

По време на пандемията ESM също предложи да отпуска заеми на страните от еврозоната за разходи, свързани със здравеопазването, лечението и превенцията, но нито една страна не използва тази опция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:11 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Банки и застрахователи виж още