Втората по големина италианска банка UniCredit обяви, че пълното отписване на руския ѝ бизнес, включително трансграничните експозиции, ще струва около 7,4 млрд. евро, оставяйки плановете ѝ за разпределение на капитал да висят на косъм, предаде Ройтерс.
Базираната в Милано банка заяви, че все пак ще може да изплати предложените парични дивиденти за 2021 г. дори при екстремен сценарий, при който нулира експозицията си.
Това ще намали с 2 процентни пункта капиталовите буфери, които бяха 15,03% в края на миналата година - снижавайки ги до малко над 13%.
При условие че този ключов коефициент за финансова сила остане над 13%, UniCredit заяви, че остава ангажирана да изкупи обратно собствени акции за до 2,58 млрд. евро съгласно стратегията, която новият главен изпълнителен директор Андреа Орчел обяви през декември.
"Въпреки че не считаме този краен сценарий за наш основен вариант, прилагаме разумен и устойчив подход към нашите разпределения на капитал", казаха от UniCredit.
Банката обяви също, че ще предоставя тримесечни актуализации за въздействието с до 200 базисни пункта върху буферите и ако крайният капиталов удар е по-слаб от най-лошия сценарий, ще използва еквивалентна сума за обратно изкупуване на акции.
"Обратното изкупуване (или поне част от него) сега може да бъде отложено в очакване на яснота относно евентуалните загуби, свързани с Русия", смята анализаторът на Jefferies Бенджи Крилан-Сандфорд.
Обещанията на Орчел вдигнаха цената на акциите на UniCredit до почти четиригодишен връх от 15,85 евро за брой миналия месец, преди напрежението около Украйна да се засили. Впоследствие стойността им се стопи с около 40%. Към 12 часа българско време в сряда книжата на банката поскъпват с над 9% до 9,85 евро за брой.
Анализатори предупредиха, че руската експозиция хвърля сянка върху плановете за разпределение на капитал на Орчел, които от своя страна са ключов елемент в стратегията за сливания и придобивания на бившия банкер от UBS.
Преди Русия да нахлуе в Украйна, Орчел е подготвял предложение за поглъщане на по-малкия конкурент Banco BPM по информация от източници на Ройтерс.
От UniCredit заявиха, че трансграничната експозиция на руските ѝ клиенти възлиза на 4,5 млрд. евро, без гаранции на стойност около 1 млрд. евро от неруски държавни експортни агенции. Около 30% от експозицията е към петролни и газови компании, чиито контрагенти са засегнати от санкции.
Местното подразделение "Юникредит Банк Россия" е 14-ият по големина кредитор в Русия. В края на 2021 г. банката имаше рисково претеглени активи за 9,4 млрд. евро.
"Без хеджирането на чуждестранна валута нашата пряка експозиция към "Юникредит Банк Россия" е намалена до около 1,9 млрд. евро", посочват от банката.
При екстремния сценарий UniCredit може потенциално да претърпи загуба и до 1 млрд. евро поради експозицията си с деривати към руски банки.
UniCredit е сред европейските банки с най-големи експозиции към Русия, заедно с австрийската Raiffeisen Bank International AG и френската Societe Generale SA. Тя предлага банкови услуги на корпоративни и индивидуални клиенти в страната чрез 4 хил. служители и 70 клона. Кредитите за клиенти на руското подразделение на UniCredit възлизат на 7,8 млрд. евро в края на декември.
Тази руска връзка на италианския кредитор нареди акциите му сред най-зле представилите се в европейския банков сектор през последния месец.
Три европейски банки имат най-големи експозиции към Русия. Графика: Bloomberg
BNP Paribas SA съобщи в сряда подробности за около 3 млрд. евро брутна експозиция към Русия и Украйна и отложи деня на инвеститора, насрочен за този месец. Deutsche Bank AG вероятно ще се сблъска с въпроси относно бизнеса си в двете страни в деня на инвеститора в четвъртък, пише Bloomberg.
Коментарите на UniCredit отразяват тези на Societe Generale, която миналата седмица предупреди за потенциален удар от 50 базисни пункта върху капиталовите си буфери при екстремен сценарий, в който бъде лишена от право на собственост върху банковите си активи в Русия. И двете банки заявиха, че дивидентите им ще останат незасегнати и при най-лошия сценарий и че имат по-голям от необходимия буфер, за да поемат удара. За разлика от тях Raiffeisen спря изплащането на дивиденти за 2021 г.
Европейските банки се стремят да уверят инвеститорите, че дори и пълна национализация на активите им в Русия ще окаже слабо въздействие, след като акциите им поеха тежестта на разпродажбите на европейските фондови пазари. Редица европейски кредитори като Deutsche Bank намаляват бизнеса си в Русия през последните години.